قالب وردپرس درنا توس
خانه / آب،خاک،درخت / اکولوژی چیست؟

اکولوژی چیست؟


پیش گفتار

اکولوژی (ecology) چیست؟

سلامی چو بوی خوش آشنایی 

به میدان داری مردی صاحب تجربه، جوانانی پویا و اندیشمند  گرد هم آمده اند که می خواهند برآگاهی هایشان بیفزایند. اینان در مورد اکولوژی پرسیده اند. در این نوشتار سعی خواهد شد در زمینه علم اکولوزی به پرسش های دوستان جواب داده شود. فکر می کنیم اول بهتر است تعریف مختصری از اکولوژی داده شود.

اکولوژی چیست؟

اکولوژی یا بوم شناسی بررسی روابط متقابل موجودات زنده و محیط زیست آنان است. با این تعریف مختصر می توان ادعا کرد که همه ما بدون اینکه خودمان بدانیم بوم شناس یا اکولوژیست (ecologist) هستیم. یک کوهنورد بهنگام  کوهنوردی وقتی به  بررسی اتفاقاتی (پرواز یک پرنده، شکفتن گلها،و…..) که در کوه بوقوع می پیوندد توجه می نماید. یک کشاورز معمولی یا یک باغدار وقتی رشد و نمو گیاهی که کاشته است را زیر نظر دارد کاری اکولوژیکی انجام می دهند.

 خلاصه کلام:

 کودکی که

 رفته از کاج بلندی بالا، جوجه بردارد از لانه زاغ

هر که از او پرسد

خانه زاغ کجاست؟

و چرا آن بالاست؟

دارد سئوال بوم شناسانه می کند وکار کودک یک بررسی بوم شناسانه دراکولوژی جانوری است. می خواهد بداند زاغ چطور زندکی می کند، چند تا تخم گذاشته ، چه می خورد و…. حالا بعد از این مقدمه بی سر و ته سئوالاتتان را مطرح  کنید تا بدانیم واقعا اکولوژی چیست؟

                                                             م.  شکری – ن. صفاییان

 

درباره‌ی عارف

35 دیدگاه

 1. ناصرحسینی

  جناب آقای دکترصفاییان
  با سلام : آلوده کنندگان محیط زیست چگونه تعریف می شوند.

 2. اسماعیل شکری

  سلام.شما در ابتدای صفحه تان تعریفی از اکولوزی دادید واقای حسینی خواستار تعریفی از الوده کنندگان محیط زیست. اکنون به نظر می رسد برای شروع گفتگو لازم است ازمعانی اصطلاحات اکولوزی اگاه باشیم تا در بحث های اتی از ان بهره مند شویم.

  • ن. صفاییان و م. شکری

   در جواب آقای شکری و در تکمیل سئوال آقای حسینی یادآوری می شود از آنجا که قلمرو مطالعات بوم شناسی درمکان هایی است که موجود زنده وجود دارد به بوم شناسی علم شناخت محیط زیست نیز گفته می شود. سایر اصطلاحات مرتبط با اکولوژی به موقع بیان خواهد شد.

  • ن. صفاییان و م. شکری

   امروز بیادمون افتاد که آقای اسماعیل شکری اشاره ای به ضرورت اطلاع رسانی در مورد اصطلاحات مربوط به اکو لوژی داشته است. بهتر دیدم از آغاز یعنی از تعریف لغوی ! بوم شناسی شرو ع نماییم.
   واژه اکولوژی (Ecology) از دو کلمه یونانی “اویکوس”( ( Oikos به معنی مسکن، خانه، بستر زیست یا محل زندگی و لوگوس(Logos) به معنی شناخت، علم یا دانش تشکیل شده است.
   این واژه اولین بار توسط یک زیست شناس آلمانی به نام “ارنست هکل” (Ernest Haekel)در سال 1869میلادی بکار برده شده است که معادل های آن در فارسی عبارتند از: بوم شناسی، محیط شناسی و یا کد شناسی (کد بمعنای خانه مثل کدبانو،دانشکده و…).
   از آنجا که بوم شناسان با تخریب جنگل، مرتع، تالاب و… برای ایجاد کارخانجات و یا با دستکاری های ژنتیک و خیلی کار های دیگرمثل کاربرد سموم ، که عواقب آن برای همگان روشن نیست، مخالف هستند. بعضی ها به اکولوژی علم ضد علم هم لقب داده اند. اینان بوم شناسان را آدم هایی مرتجع ( عقب مانده ) می دانند!.

 3. بهمن مختاری اسکی

  با سلام .
  آیا درست است که قدمت اکولوژی (بوم شناسی) برابر با قدمت حیات بشر بر روی زمین می باشد؟
  آیا اکولوژی علم مستقلی ست یا باز در قالب علم زیست شناسی قرار می گیرد؟

  • ن. صفاییان و م. شکری

   بله، مسلما برای انسان اولیه شناخت محیطی که در آن زندگی می کرده است از هر نظر بسیار ضروری بوده است (شکار، انتخاب سکونتگاه، ارتباط با سایر موجودات و … ) و چاره ای جز بوم شناس بودن نداشته است.
   و اما جواب سئوال دوم: بله بوم شناسی در یکی از لایه های دانش زیست شناسی قرار دارد.

 4. ن. صفاییان و م. شکری

  آقای ناصر حسینی سئوالی در خصوص آلوده کنندگان محیط زیست پرسیده اند .
  فکر می کردیم در خصوص تعاریف مرتبط با اکولوژی و بد گویی هایی که پشت سر بوم شناسان می شود از دوستان سئوالات فراوانی برسد. امید است در آغاز راه دوستانی که می دانند بفرمایند که رابطه اکولوژی و محیط زیست چیست؟
  تا برسیم به مبحث آلودگی و آلوده کنند گان محیط زیست که مورد سئوال است با جواب زیر:
  واژه آلودگی نظیر تمام اصطلاحاتی که به طور ناگهانی به صورت موضوع روز در می آیند، مبیین پدیده های کم و بیش گسترده ای است که اتفاق می افتد. زمانی آلودگی به وجود می آید که در یک محیط (هوا، آب، خاک ….) مواد خارجی ( به جز ترکیبات طبیعی آن محیط) وجود داشته باشند. منبع اصلی آلودگی (یا طبق سئوال آلوده کنندگان) محیط زیست را نیز می توان به طور کلی به دو بخش مجزا تقسیم نمود. اول آلودگی هایی که منشا طبیعی دارند (خارج شدن ترکیبات گوگردی از دهانه آتشفشانها و … )، دوم آلودگی های غیر طبیعی که منشاء انسانی دارند (مصرف سوخت های فسیلی و …).

 5. بهمن مختاری اسکی

  با سلام . همانطور که استادان عزیز فرمودند ، ظاهرا اکولوژی شناخت روابط بین موجود زنده و محیطی که در آن قرار دارد را شامل می شود . زیست شناسی یا بیولوژی شناخت و بررسی خصوصیات ظاهری ، تشریح و مطالعه وظایف اعضای موجود زنده و رده بندی موجودات زنده است . بدین ترتیب می شود گفت اکولوژی می تواند شاخه ای از زیست شناسی باشد .
  سوالی را که پرسیده بودم در مورد مستقل بودن اکولوژی ، به این علت بود که در جایی شنیده بودم اکولوژی از زیست شناسی جدا شده و اکنون علم مستقلی است ، که شما عزیزان ابهام من را بر طرف کردید . با تشکر

 6. عارف آهنگر

  سلام به خانم دکتر شکری و آقای دکتر صفائیان.
  سموم کشاورزی و تاثیرات آن در بروز بیماریهایی نظیر انواع سرطان موضوعی است که ذهنم را مدتی است به خود مشغول کرده. آیا امکان آن وجود دارد که در همین سایت به آن پرداخته شود؟

  • ن. صفاییان و م. شکری

   با سلام
   انگار پیر مرد میدان دار دارد جوانان را به سمت وسوی نگران کننده ای می کشاند. امروز از آلودگی های زیستمحیطی پرسیده شده است. نگران جواب دادن به سئوالات جوانان نیستیم، نگرانی ما از سلب آسایش آنان بخاطر کسب اطلاعات بیشتر است. بهر حال وظیفه ما جواب دادن به سئوالات است اگر آرامش وخوش بینی شما خدشه دار شد و با دیدن هر گیاه سبز و اشتها آور و یا هر تولید کشاورزی و غیر کشاورزی نگران سلامتی تان شدید، گناهش به گردن پیر مرد و اکولوژیست های بد بین!
   و اما
   عارف دل نگران از اثرات ناشی از کاربرد سموم در بروز بیماری ها مخصوصا سرطان که این روزها فراوان دیده می شود پرسیده است. و اکولوژیست دیگری از کرج ضمن اشاره به سموم! صحبت را به اکوسیستم کشانیده است که تعریف آن به عنوان واحد مطالعات اکولوژی بعدا خواهد آمد
   تحقیقاتی علمی توسط محققان ارزشمند در خصوص بررسی وضعیت نیترات در آب، خاک، شالیزارهای گیلان و مازندران و تجمع نیترات در سبزیجات (کاهو، اسفناج، سبزی های خوراکی، علو فه ….) صورت پذیرفته است. (دکتر محمد جعفر ملکوتی و دیگران ……). نتایج تحقیقات بیان میکند که: “مصرف بیش از حد کود های ازته که مصرف آن در ایران و بخصوص در شمال ایران خیلی متداول و بالاست، باعث افزایش غلظت نیترات در اندام های قابل مصرف سبزی ها می شود. بسیاری از سبزیها ازت نیتراته را در خود انباشته می کنند. ازت نیتراته برای گیاهان سمی نبوده ولی برای انسان مصرف کننده مضر می باشد. نیترات در اثر فعالیت باکتری های موجود در معده و روده تبدیل به نیتریت می شود. نیتریت در صورتی که وارد جریان خون شود هموگلوبین را به متهموگلوبین تبدیل می کند. متاسفانه بالا بودن غلظت نیتریت با عث بروز انواع سرطان در بزرگسالان، انواع مسمومیت ها تا حد مرگ در دام ها و در اطفال تولید بیماری متهموگلوبینا می کند.”
   لازم بیاد آوری است در زمان کنونی در کشورهای پیشرفته محدودیت و ممنوعیت جدی در مصرف کود های ازته اجرا می شود. در حالیکه در ایران ما آنرا مانند نقل و نبات مصرف می کنیم و خبر بدتر اینکه حتی در همه آببندان ها و استخر های پرورش ماهی نیز کود ازته بنحو فاجعه آوری مصرف می شود. (پس خبر بد دیگر برمی گردد به مصرف ماهیان پرورشی!!)
   دیگر اینکه مشکل آلودگی در اثر کاربرد سموم آفت کش و علف کش ها که بفراوانی در باغات مازندران مصرف می شود به مراتب شدیدتر از داستان بالا می باشد.
   برای اینکه روحیه مان را حفظ کنیم با شعری از حافظ نوشته را به پایان می بریم
   از این سموم که برطرف بوستان بگذشت عجب که بوی گلی هست و عطر یاسمنی
   پی نوشت:
   به احتمال زیاد مصرف کنندگان سموم، با استهزا و لحن انتقادی، سئوالات همیشگی شان را مطرح کنند که چه بکنیم؟؟
   جواب دادن به این سئوال تا زمانی که انسان ها ی، رو به افزایش ،به تولید بیشتر نیازمند و منافع مالی و اقتصادی تولید کنندگان نیز حرف اول را می زند چندان ساده نیست. یاد آوری می شود
   خانم راشل کارسون بیش از 40 سال پیش در اقدامی بی نظیر نهضت مقاومت در برابر کاربرد سموم را بنیان نهاد. کتاب او تحت عنوان ” بهار خاموش” در سال1358 به فارسی توسط آقای وهاب زاده ترجمه شده است. این کتاب برنده 8 جایزه معروف و پر فروش ترین کتاب تاریخ سازی است که در دنیا در مورد آلودگی ها، کره زمین را تکان داد.
   او کتابش را نوشت و فریادش را زد و آلوده کنندگان نیز همچنان راهشان را ادامه دادند.

 7. علی هاتفی نیا

  سلام خدمت خانم شکری و آقای صفائیان
  مدتیست به اتفاق دوستان مان در داراب کلا یک گروه دوستداران محیط زیست تشکیل داده ایم و اهداف مختلف حفاظتی و فرهنگ سازی را دنبال میکنیم.اولین برنامه مان حرکت در جاده اصلی داراب کلا با در دست داشتن پلاکارد و جمع آوری زباله های کنار جاده است که هم خودمان را معرفی کنیم و هم پاکسازی کنیم. بعد از مقدمه خواستم از حضورتان بپرسم به نظرتان بعد از جمع آوری زباله ها که اغلب یکبار مصرف هستند باید با آنها چه بکنیم؟ چه روشی مناسب است؟ آتش زدن یا ریختن در سطلهای زباله؟

  • ن. صفاییان و م. شکری

   با درود فراوان به یاران حفاظت از محیط زیست سالم داربکلا.
   با آرزوی موفقیت در تلاش انسانی شما
   در خصوص زباله های جمع آوری شده ،گو اینکه خودتان حتما به این نکات آگاهی دارید، ولی مواردزیر یاد آوری می شود.
   1- جنبه آموزشی و برانگیختن احساس مسئولیت در دیگران در مسیر حرکت بسیار مهم است.
   2- در صورت امکان زباله ها در کیسه های رنگی مختلف با تفکیک ( پلاستیک، فلزات، کاغذ، و…) ریخته شوند
   3- نیازی به آتش زدن نیست.مگر در حالاتی استثنایی. پلاستیک و زباله خشک خریدار دارد. بعد از این اقدام اولیه، اگر در محل روستا جایی برای تحویل پلاستیک و زباله خشک مشخص شود، فروش آن، اندکی نیز در آمد خواهد داشت که می تواند بودجه خرید کیسه پلاستیک را جهت تحویل به مردم برای تفکیک زباله در مبدا تامین نماید.(در شهر ها شهرداری ها همکاری های خوبی در این زمینه با مردم برقرار ساخته اند. احتمالا در روستا نیز می توان این امکان را برای علاقمندان به محیط زیست فراهم ساخت.)
   4- چند سال پیش به همت استاد پاشایی توسط چند نفر بوم شناس خارجی یک دوره تهیه کمپوست در داربکلا برگزار شد که ما نیز افتخار شرکت در آن برنامه داشتیم. خیلی از آشغال ها را می توان به کود تبدیل نمود.(از نظر یادآوری و ذکر خاطره این بند افزوده شد)
   موفق و سرفراز باشید/ شکری – صفاییان

 8. بهمن مختاری اسکی

  ظاهرا این کلاس تعطیل است.پس زنگ بیدار باش را من می زنم .
  مدتی ست با کم شدن گرما و آغاز فصل سرد باز هم متحمل تنفس در هوای آلوده تهران و گاهی اوقات کرج هستیم. به یاد ندارم سالهای حدود سی و اندی سال پیش چنین شرائط آب وهوایی را در تهران و نقاط دیگر دیده یا شنیده باشم . علت چیست : آیا ما انسانها این شرائط را بوجود آوردیم ؟
  آیا محیط طبیعی در سیر طبیعی خود این شرائط را بوجود آورده و یا … ؟
  ما به کدام سمت می رویم ؟

 9. ببخشید! اگراشتباه نکنم کشف اکولوژی درسال 1866 توسط زیست شناس آلمانی Ernst Haeckel

 10. صديقه بوداغي

  با درود.وسپاس ازشما عزيزان(مريم خانم و اقاي صفائيان )بخاطرتلاش واموزش

 11. درود بر شما،من فقط تعریف اکولوژی رو میخواستم و به طور جامع آن را دریافت کردم.
  با سپاس فراوان

 12. بهمن مختاری اسکی

  خانم دکتر شکری و آقای دکتر صفاییان ! آب نداریم . دریاچه هایمان از بین می رود .جنگلهایمان نابود می شود . پرنده های مهاجر تالابهایمان را قبول ندارند.دریاچه مصنوعی بدون مطالعه و کارشناسی می سازند که محل زیست قورباغه و تخم گذاری حشرات می شود. لطفا رهنمود لازم را بفرمایید.مردم از شما اساتید و صاحب نظران انتظار دارند. دوستان هم وارد گود شوند. چه کنیم؟

  • ن. صفاییان و م. شکری

   بهمن عزیزمان
   انگارتکنولوژی ما را به بازی گرفته است!! با پوزش از تاخیر در جواب، متن حاضر پاسخگویی به سئوال دوستان در خصوص بی آبی بوده است که از قرار در محیط مجازی هنوز سرگردان است.
   پرسش های شما بر آگاهی ما می افزاید.
   با سپاس مریم شکری
   اول: نامه دوستانه
   بهمن عزیزمان با درود فراوان، ترس شما گویای آگاهی شماست. حتما داستان مهندس سازنده کشتی تایتیانیک را شنیده ای، اوهم درهمان کشتی بود و اولین کسی بود که به ناخدا گفت کشتی تا 74 ساعت دیگر غرق می شود. در سالن کشتی سرمایه داران، هنرمندان، بانکداران و خیلی ها خبر را شنیدند و باور نکردند، و حدس میزدند که این نیز جزو برنامه تفریحی کشتی است. تا آن اتفاق افتاد. حدس شما درست بوده است، مانیز از ترس به کوه پناه برده بودیم. در اندوار بودیم، در قلب تپنده البرز جایی که از هر گوشه اش چشمه ای یا رودی روان بوده است، وحالا هم هر چندآبش کمتر ولی هنوز فراوان است. در محل به هرکدام آنها هراز می گویند. و دیدیم که از سر چشمه چگونه آب ها را در باغ ها و کشت زاران رها می کنند که آب، خاکشان را بد جور شسته بود و آب در کوچه و برزن و جاده و در بیراهه ها بهر سو روان بود و خاک باغ ها را نیز در حد توان با خود برده بود. اندواری ها ازشعر سهراب همان که گفته است، آب را گل نکنیم بیخبر بودند و رودخانه زباله دانی شان بود…. این حکایت غیبت ما
   دوم: و اما جواب سئوال شما
   مسئله از اینجا شروع می شود که خیلی ها هنوز نمی دانند که کار اصلی مرتع و جنگل تولید و ذخیره سازی آب و همچنین تولید اکسیژن است. سال هاست که اکولوژیست ها فریاد زده اند، آموزش داده اند، خواهش کرده اند و گفته اند مراتع و جنگل ها را خراب نکنید، و کار بری آنها را تغییر ندهید. کسی گوشش بدهکار نبوده است. منابع تولید آب را تا آنجا که ممکن بوده است تخریب و نابود ساخته و مصرف آب را به هر بهانه ای ….. افزایش داده اند. هرکدام از فجایع اکولوژیک این سرزمین مثلا دریاچه ارومیه را که مثال بیاوریم ، شامل همین سناریو می شود. پوشش گیاهی از دست رفته است (بنام آبادانی یا توسعه، خانه سازی، جاده و اتوبان سازی، …)آنوقت برای دستیابی به آب برای غذا، صنعت و نیاز جمعیت روبه افزایش و مصرف گرا، چاه های فراوان زده و سد ساخته شده است. حالا گرمتر شدن کره زمین چند سالی شرایط بحرانی قابل پیش بینی را زودتر نمایان ساخته است. متاسفانه باید گفته شود: این آغاز ماجراست، خشکسالی هایی وحشتناک در راه است! خنده دار یا گریه آور اینکه روی این سفره بی آب و نان تصمیم گرفته شده است، انسان های بی گناه جدیدی را به اجبار میهمان نماییم.!!.
   از قرار معلوم پذیرفته شده است که کمبود آب در این کشور خطرآفرین و آینده ای سخت و غم انگیز را رقم خواهد زد. با اشاره براینکه مادام که آگاهی مردم و شناخت اکثریت آنان از آب در حد فعلی باشد. پیشنهاد و راه حل ها فقط در حد شعار خواهد بود.
   برای آنان که اهل محاسبه هستند مثالی ساده و واقعی را، به عنوان اخطار، رقم می زنیم شاید اندکی از شرمندگی ما ن در برابر زجری که در پیش روی آیندگان است بکاهد. و همچنین با این امید که به گوش تصمیم گیران و صاحبان قدرت برسد.
   ظاهرا هرکدام از ما روزی 4 لیتر آب به شکل های مختلف مصرف می کنیم، اما، برای تولید غذا و وسایل مورد نیاز برای هرنفر روزانه بالغ بر 2000 لیتر آب مصرف می شود. حالا با یک حساب سرانگشتی می توان نیاز آبی مثلا یک میلیون نفر را که به جمعیت سالانه کشور افزوده می شود حساب کرد. البته این نیاز آبی هرسال بیشتر خواهد شد. راستی با توجه به کمبود آب برای زنده گان از کجا، چگونه و توسط چه منابعی این آب تامین خواهد شد؟
   یک میلیون نفرضربدر* 2000لیترآب*ضربدر 360 مساوی خواهد شد با ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   لطفا خودتان محاسبه نمایید!!
   اگر لازم شد برای زمین مورد نیاز برای غذایشان و مسائل دیگر بوم شناسانه … با افتخار آماده جواب هستیم

 13. عارف آهنگر

  خانم و آقای دکتر!
  ترس برمان داشته، لطفن حرفی بزنید، راهی نشان دهید، سکوت و غیبت شما برایمان ناخوشایند و ترس آور است.

 14. بهمن مختاری اسکی

  عارف جان
  ظاهرا کسی جواب ما را نمی دهد .
  جهت خالی نبودن عریضه:چندروز قبل از کوچه ای عبور میکردم خانمی در جلوی خانه اش شلینگ آب به دست مشغول شستن موزاییک های جلوی خانه و آسفالت کوچه بود . بی رحمانه آب شرب را به اطراف می پاشید. لحظه ای درنگ کردم و طاقت نیاوردم . گفتم حاج خانم حیف است که این آب را هدر بدی. در جوابم گفت : پولش رو خودم می دم مگه از جیب جنابعالی خرج می کنم!

 15. با سلام خدمت خانم دکتر شکری و آقای دکتر صفائيان : ميشه خواهش كنم عوامل محيطي موثر بر رشد گياهان را نام ببريد اصلا” عوامل محيطي كدامند نام ببريد ؟اگر امكان داره پاسخ را به ايميل اينجانب ارسال فرماييد .
  با تشكر
  ملوجر

  • ن. صفاییان و م. شکری

   با سلام ، در خصوص عوامل محیطی سئوال شده بود. ضمن سپاس ، جواب چنین است:
   هیچ موجودی بدون وابستگی به محیط اطراف خود و به صورت مجزا زندگی نمی کند. و کلیه موجودات زنده در محیط زیست خود تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرند. هریک از عوامل محیطی که طی یک دوره از مراحل رشد موجود زنده بر روی آن تاثیر بگذارد، عامل اکولوژیک نا میده می شود.
   انواع عوامل اکولوژیکی
   1- عوامل اقلیمی: نور، حرارت، آب ، باد و ….
   2- عوامل خاکی ( شرایط ادافیک)
   3- عوامل پستی و بلندی (توپوگرافی)
   4- عوامل زیستی: این گروه از عوامل شامل تمام روابط متقابل بین موجودات زنده است. از قبیل رقابت، چرا و سایه اندازی یا دخالت های انسان در محیط زیست.
   در جواب تاثیر عوامل محیطی بر رویش گیاهان توضیح اینکه، عوامل اکولوژیک بالا می توانند در رویش گیاهان اثر گذار بوده و مجموع همین عوامل هستند که باعث پیدایش جوامع مختلف گیاهی در روی زمین می شوند.

   کتاب های خوبی در زمینه اکولوژی وجود دارد. در کتاب اکولوژی تالیف آقای دکتر محمد رضا اردکانی( انتشارات دانشگاه تهران) برای دریافت کامل جواب سئوالتان خواندن کتاب مذکور توصیه می شود.
   موفق باشید. 26-6-93

 16. لیلاامینی

  لنداسکیپ اکولوژی چیست؟

  • م. شکری و ن. صفاییان

   توضیحاتی در باره واژه لند اسکیپ
   در برخی از متون علمی گهگاهی به واژه های چشم انداز، منظره و منظر برمی خوریم که نگارندگان نا آشنا به دانش محیط زیست آنها را بجای landscape بسته به مورد، ترجمه می کنند. حتی برخی فراتر رفته و آن را فضای سبز ترجمه کرده اند. در حالی که درعلوم بنیادی محیط زیست (اکولوژی) و دانش های کاربردی محیط زیست ( برنامه ریزی محیط زیست، طراحی محیط زیست) واژه لند اسکیپ ماهیت ویژه خود را دارد.
   به طور کلی لند اسکیپ به معنای سیمای سرزمین در مقابل واژه لند یا سر زمین بکار می رود.

 17. سلام.اگه امکان داره در مورد اکولوژی انسانی هم توضیح دهید.

  • ن.صفاییان و م. شکری

   با سلام و تبریک سال نو که تا آخر فروردین اعتبارش بر جاست،
   شما و سایر مخاطبان این اجازه را به ما بدهید که دوستانه و طنز گونه جواب سئوال های شما را بدهیم.
   بیان شده است که تعریف اکولوژی بررسی روابط موجودات زنده و محیط زیست آنهاست، که در فضایی به نام اکوسیستم شکل می گیرد. حالا اگر قرار باشد به جای موجود زنده (گیاه و یا جانور)، موجودی زنده ای به نام انسان مورد مطالعه قرار بگیرد، تعریف اکولوژی انسانی برای محققان روشن می شود.
   لذا اکولوژی انسا نی یعنی کار یا تحقیق روی موجود زنده ای بنام انسان که محیط زندگی اش اکوسیستم های ساده شده شهری است.

 18. درود بر دوستان
  دکتر شکری و دکتر صفاییان
  سپاس از نویسه های پر مغزتان در راستای بوم شناسی( اکولوژی) بسیار فرجاد بود.
  من دانشجوی رشته مهرازی( معماری) هستم و بسیار استفاده کردم پرکارمایه بود 

  • ن. صفاییان و م. شکری

   با درود فراوان، منتظر و امیدوار هستیم تا کتابمان (اکولوژی و محیط زیست خودمونی)، انتشارات معین، که در حال بررسی است چاپ شود، تا اندکی بیشتر از بوم شناسی، برای علاقمندان به کسب آگاهی بیشتر، صحبت شود. موفق باشید

 19. با سلام و درود خدمت خانم و اقای دکتر.با تشکر از مطالب ارزشمند شما.من سئوالم از حضور شما عزیزان در مورد اکولوژی ارمانی است .لطفا بنده را راهنمایی کنید.

  • ن. صفاییان و م. شکری

   با سلام و سپاس، برای شروع صحبت ،خوشحال می شویم اگر بفرمایید این واژه را در چه مقاله یا کتابی دیده اید.

 20. با درود و سلام .

  در دهه 70 پژوهش هایی که به بررسی تاثیر متقابل محیط و انسان
  اختصاص داده می شدند به عنوان بررسی های تخصصی رشته های”
  روانشناسی محیط”، روانشناسی اکولوژیک یا علوم اکورفتاری منتشر
  شدند. روان شناسی محیطی به عنوان شاخه ای از روان شناسی که
  معماران سهم عمده ای در ارائه و توسعه آن داشته اند به مطالعه
  رفتارهای انسان در رابطه با سکونت گاهش می پردازد.

  دوستان :
  من روی یک پروژه پژوهشی در ارتبط با رفتار و تقابل انسان و محیط زیستی (بعنوان پایانامه کارشناسی ارشد – رشته معماری ) کار میکنم.

  از مدیریت این صفحه مفید و دوستانی که میتوانند بنده را در این موضوع یاری کنند قلبا و قبلا سپاسگزارم.
  (ضمنا دوستان در صورت تمایل از طریق مدیریت )

 21. اگر میشه داکتر سفاییان و خانم شکری .
  عرضم این است که ایکولوژی را بصورت مختصر با تمام جزئیات ان برام تعریف نماید ممنون میشم

 22. با سلام
  اکولوژی همان اکوسیستم است؟

 23. سلام
  جنبشي در مقابل اكولژيسم هست؟
  و اگر هست اون چه اسمى داره؟

 24. سلام بوم شناسی سیمای سرزمین چیست لطفا راهنمایی کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *