قالب وردپرس درنا توس
خانه / واژه‌نامه / خِپِر در مصر باستان

خِپِر در مصر باستان


سوسک سرگین غلتان

BlackScarabBeetle1

پیدایش: گونه خاصى از سوسک ها که در آثار هنرى و طلسم هاى متعدد مصریان باستان به ﭼشم مى خورد، عموﻣﴼ سوسک مقدس بزرگ (کبیر ) (اسکاراباﺋوس ساسر) بوده است. این سوسک به خاطر عادتش در غلتاندن گلوله هایى از سرگین (پشکل یا مدفوع) روى زمین و انداختن آن توى سوراخ معروف شده است. سوسک ماده درون این گلوله هاى سرگینى تخم گذارى مى کند. لاروها پس از آن که از تخم ها بیرون آمدند، از این گلوله ها براى تغذیه استفاده مى کنند. وقتى همه گلوله هاى سرگین خورده شدند، ﺑﭼﻪ سوسک ها از سوراخ بیرون مى آیند.

میلیون ها طلسم و مهرهاى سنگى یا لوح (سرامیکى نقش دار) به روش مصریان، به نماد سوسک کبیر منقش شده اند.

22861250621161202391664653245913614513

مفهوم: به اعتقاد مصریان باستان، سوسک هاى کبیر جوان به طور خود به خودى و طبیعى از سوراخى که در آن به دنیا مى آیند-سوراخ محل تولدشان-بیرون مى آیند. از اینرو، بعنوان “خپرا” پرستش مى شدند که به معناى “آن که از پیش آمده” مى باشد. این جنبه خلاقانه سوسک هاى کبیر به خداوندگار آفرینش “آتوم” نسبت داده مى شد.

شاخک پرتو مانند روى سر این سوسک ها و ﳘﭼنین تجربه آن ها در غلتاندن گلوله هاى سرگینى به نوعى حامل نمادهاى شمسى نیز می‌باشد. در مصر باستان اعتقاد بر این بود که خداى سوسک کبیر، “خپرا” مسؤل حرکت خورشید در آسمان است؛ به همان روشى که یک سوسک کبیر گلوله سرگین را روى زمین مى غلتاند و به جلو مى برد، “خپرا” نیز خورشید را در آسمان به حرکت در مى آورد.

در بسیارى از مصنوعات، تصویر سوسک در حال غلتاندن خورشید در مدار خود در آسمان، منقش شده است.

در زمان امپراطورى جدید و پس از آن، طلسم هاى سوسک کبیر، اغلب روى قلب مردگان مومیایى شده قرار داده مى شد. این سوسک هاى کبیر قلبى (مانند سوسکى که در عکس بالا مى بینید) به این منظور بودند که در روز رستاخیز وزنه اى علیه “پر حقیقت” باشند. طلسمى، اغلب همراه با وردى از “کتاب مردگان”، روى این آویزها حکاکى شده است که از قلب خواهش مى کند: ” علیه من شهادت نده”.

مترجم: معصومه آهنگر
منبع: اسطوره شناسی مصر باستان

درباره‌ی عارف

3 دیدگاه

  1. بد بود

  2. اسماعیل شکری

    دوست نادیده قصد دفاع از خانم اهنگر را ندارم . ولی حق دارم که بپرسم چرا بد بود؟

  3. عالی بود سپاس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *