قالب وردپرس درنا توس
خانه / اندیشه‌پروران / بامداد هنر / عصر سنگ

ع.پاشایی

عصر سنگ

ع.پاشایی


    

عصر سنگ

ع.پاشایی

  

[این نوشته نگاه کوتاهی است به این عصر از دید *انسان‌شناسی، و مقصود از آن مقدمه‌یی آشناکننده برای ورود به هنر عصر سنگ و به طور کلی هنر ماقبل تاریخانسان است. ستاره‌ی جلو اصطلاحات اشاره است به شرح این‌ها در بخش واژگان، در بامداد هنر.]

 S-0131455273-59

عصر سنگ  The Stone Age

عصر سنگیا عصر حجر،مرحله‌ی فرهنگی ماقبل تاریخی، یا سطح توسعه‌ی انسانی است که مشخصه‌ی آن آفرینش و کاربرد ابزارهای سنگی است. به عبارت دیگر، آغازین‌ترین دوره‌ی فن‌آور‌ی در فرهنگ انسانی، زمانی که فلزات ناشناخته بودند و ابزارها را از سنگ، چوب، استخوان یا شاخ گوزن می‌ساختند. عصر سنگ معمولاً به سه دوره‌ی جداگانه تقسیم می‌شود: پالئولیتیک یا دیرینه‌سنگی، مِزولیتیک یا میان‌سنگی، و نِئولیتیک یا نوسنگی. مبنای این تقسیم‌بندی میزان پیشرفتگی در شکل‌دهی و کاربرد ابزارها است.

 

باستان‌شناسیِ دیرینه‌سنگی به خاستگاه‌ها و توسعه‌ی فرهنگ آغازین انسانی می‌پردازد. این فرهنگ آغازین میان اولین پیدایی انسان به عنوان پستاندارِ به کاربرنده‌ی ابزار ــــ که عقیده بر این است در 600,000 یا 700,000 سال پیش رخ داده است ــــ و نزدیک به شروع دور *هولوسِن، در حدود 8000 ق‌م، قرار دارد. فاصله‌ی زمانیِ از دورِ *پلیستوسِن، یا یخچال ــــ فاصله‌یی در حدود 2,600,000 سال را در بر مـی‌گیـرد. هر چند نمی‌شود این را ثابت کرد، بنا به شواهد جدید آغازین‌ترین شکل‌های پیشاانسانی (protohuman) از نژاد نخستیِ (primate، مثل شامپانزه) نیاکانی منشعب شده بود، با شروع پلیستوسن. به هر حال، قدیمی‌ترین ابزارهای قابل تشخیص در *افق‌های عصر پلیستوسن زیرین یافته شده‌اند. در طی پلیستوسِن یک رشته رویدادهای اقلیمی بسیار مهم روی داد. عرض جغرافیایی شمالی و نواحی کوهستانی تابع چهار وضعیت متوالی پیشرفت و پسرفت *یخسارها شدند (که معروفند به گونتس Günz، میندِل Mindel، ریس Riss، و *ووُرم Würm در آلپ)، رودْدره‌ها و تختان‌ها (= تِراس‌ها) شکل گرفتند، خط‌های ساحلی کنونی برقرار شدند، و تغییرات بزرگی در گیا و زیای زمین پیدا شدند. در مقیاس بزرگ، به نظر می‌رسد که توسعه‌ی فرهنگ در طی زمان‌های دیرینه‌سنگی عمیقاً تحت تأثیر عوامل زیست‌محیطی بوده‌اند که مراحل پشتهم دور پلیستوسِن را مشخص می‌کنند.

دور پلیستوسن در سیبری
عصر پلیستوسن در سیبری

انسان در سراسر دیرینه‌سنگی گردآورنده‌ی غذا بود، برای معیشتش به شکار حیوانات وحشی و پرنده‌ها، ماهیگیری، و گردآوری میوه‌های خودرو یا صحرایی، مغزها، و سِتِه‌ها متکی بود. ثبت دستکارهای این بازه‌ی زمانی بسیار طولانی خیلی ناقص است؛ از روی ابن جور اشیای از میان رفتنیِ منعلق به فرهنگ‌های اکنون خاموش می‌توان دریافت که این دستکارها از *آتشزنه، سنگ، استخوان، و شاخ گوزن ساخته شده بودند.

در ساخت ابزارهای سنگی، نیاکان دیرینه‌سنگی چهار *سنت بنیادی را توسعه داده بودند: (1) سنت‌های *ابزار قلوه‌سنگی؛ (2) سنت‌های ابزار *دودم یا *تبر دستی؛ (3) سنت‌های ابزار *تراشه‌یی؛ و (4) سنت ابزارهای *تیغه‌یی. نباید پنداشت که هر چهار سنت همیشه در همه‌ی کاوشگاه‌ها یا *سایت‌ها پبدا شده‌اند. (اگرچه ابزار قلوه‌سنگی تک‌لبه همه‌جا هست، اما هیچ افق ابزار قلوه‌سنگیِ کامل تا اواخر قرن بیستم در اروپا شناخته نشده است. از طرف دیگر، در آسیای جنوبی و شرقی، ابزارهای قلوه‌سنگی از نوع آغازین در سراسر زمان‌های دیرینه‌سنگی به کار می‌رفته‌اند.

ابزارهای دیرینه¬سنگی زیرین: (a) تبر دستی آبویلیان؛ (b) تبر دستی آشولیان؛ ( c ) ساطور.
ابزارهای دیرینه‌سنگی زیرین: (a) تبر دستی آبویلیان؛ (b) تبر دستی آشولیان؛ ( c ) ساطور.

مدت‌ها از اسم مکان‌های فرانسوی برای نامیدن بخش‌های کوچک‌تر گوناگون دیرینه‌سنگی استفاده کردند، برای این که خیلی از قدیمی‌ترین کشفیات در فرانسه صورت گرفته بود. این مصطلحات را در کشورهای دیگر ــــ از جمله در فارسی ــــ هم به کار برده‌اند، هر چند تفاوت‌های منطقه‌یی زیادی وجود دارد. (منبع: دانشنامه‌ی بریتانیکا. خلاصه)

 

دوره‌ی دیرینه‌سنگی

کهن‌ترین دوره، پالئولیتیک (Paleolithic / Palaeolithic Period) یا دیرینه‌سنگی، که در فارسی پارینه‌سنگی هم گفته می‌شود، کهن‌ترین بخش باستان‌شنـاسـی اسـت؛ هر چیز کهن‌تر از آن دیرین‌شناسی paleontology نامیده می‌شود. دانشمندها دیرینه‌سنگی / پارینه‌سنگی را به سه بخش تقسیم می‌کنند: دیرینه‌سنگی زیرین، (یا آغارین‌ترین عصر سنگ)، یعنی دیرینه‌سنگی میانه (عصر سنگ میانه، یا میانْ‌سنگی) و دیرینه‌سنگی زبرین (یعنی دیرینه‌سنگی جدید).

 

دوره‌ی دیرینه‌سنگی زیرین Lower Paleolithic Period

در کاوشگاه‌ها (*سایت site) یا محل‌هایی که تاریخ‌شان از دوره‌ی دیرینه‌سنگی زیرین است، در حدود 2,500,000 تا 200,000 سال پیش، *ابزارهای قلوه‌سنگیِ ساده همراه با بقایای چیزی که شـاید کهن‌ترین نیاکان انسان بودند یافت شده‌اند. یک سنت دیرینه‌سنگی زیرینِ پیشرفته‌تر، معروف به «صنعت ابزار بُرش قلوه‌سنگی» (یا، ابزار ساطوری chopper chopping-tool industry)، وسیعاً در *نیمکره‌ی شرقی پراکنده است. گمان می‌کنند که این سنت کار نوع *هومینین hominin، به اسم *هومو اِرِکتوُس Homo erectus، بوده است. اگرچه تاکنون چنین ابزارهای فسیلی / سنگواره‌یی یافت نشده است، اما عقیده بر این است که هومو اِرِکتوُس احتمالاً ابزارهایی از چوب و استخوان و همین‌طور سنگ ساخته است.

تصویری از جمجمه‌ی هومو اِرِکتوُس
جمجمه‌ی هومو اِرِکتوُس

در حدود 700,000 سال پیش، یک ابزار نوِ دیرینه‌سنگی زیرین، یعنی *تبرِ دستی، پیدا شد. قدیمی‌ترین تبر دستی اروپایی منسوب به صنعت *آبِه‌ویلی / آبهویلیان Abbvillian که در فرانسه‌ی شمالی توسعه پیدا کرد در دره‌ی رودِ سوم Somme؛ یک سنت پالایش‌یافته‌تر تبر دستی در صنعت *آشوُلی / آشوُلیاَن Acheulian دیده شد، که قرینه‌ی آن در  ترین تبرهای دستی شناخته‌شده در تَنگِ * اولدووایی Olduvai (تانزانیا) یافته شد همراه با بقایایِ هومو اِرِکتوُس. همراه با سنت تبر دستی یک صنعت سنگ‌ابزارِ بسیار متفاوت و متمایز آن‌جا توسعه یافت، مبتنی بر *ورقه‌ها ( (flake یا تراشه‌های سنگ: ابزارهای خاص ساخته از ورقه‌های کارشده‌ی (به دقت شکل داده شده) سنگ *آتشزنه. در اروپا، صنعت *کلاکتونیان Clactonian]در انگلستان[ یک نمونه از *سنت ورقه است. صنایع ورقه‌ی کهن احتمالاً به توسعه‌ی ابزارهای ورقه‌ی دیرینه‌سنگی میانه‌ی صنعت*موُستریان یا موُستیئری Mousterian]غار Le Moustier در فرانسه‌ی جنوبی[ کمک کرد، که با بقایای انسان * نئاندرتال Neanderthal همراه است.

ریزسنگ‌هایی به صورت تیر درآمده.
ریزسنگ‌هایی به صورت تیر درآمده.

دوره‌ی دیرینه‌سنگی زبرین  Upper Paleolithic Period، حدوداً 40,000 سال پیش شروع می‌شود) با ظهور صنعت‌های ابزار سنگی منطقه‌یی مشخص می‌شود، مثل *پریگوردیاَن Perigordian، *اورینیاسیاَن Aurignacian، *سولوُتریان Solutrean، و *ماگدالنیاَنِ Magdalaenian، یا ماگدالنیِ اروپا، و همین‌طور صنایع محلی‌شده‌ی دیگر *جهان کهن و کهن‌ترین *فرهنگ‌های شناخته‌شده‌ی *جهان نو. در اصل مرتبط است با بقایای فسیلیِ از نظر تشریحیِ انسان‌های جدید مثل *کرومانیون‌ها Cro-Magnon، صنایع دیرینه‌سنگی زبرین پیچیدگیِ بیش‌تر، تخصص، و گوناگونی انواع ابزار و ظهور سنت‌های هنری منطقه‌یی متمایز را نشان می‌دهند.

دو شکل از هنر دیرینه‌سنگیبرای دانشمندهای جدید شناخته‌اند: پیکره‌های کوچک؛ و نقاشی‌های *یادمانی، نقشْ‌کند و نقش‌برجسته‌های روی دیوارهای غارها. چنین کارهایی در سراسر منطقه‌ی مدیترانه و بخش‌های پراکنده‌ی دیگر اوراسیا و آفریقا تولید شدند اما از نظر کمّی فقط در اروپای شرقی و بخش‌هایی از اسپانیا و فرانسه باقی ماندند.

قطعات پیکره‌های تراشیده‌ی کوچک آشکارا بر سنت‌های هنری دیرینه‌سنگی زبرین اروپای شرقی سلطـه داشتنـد؛ ایـن‌ها *تندیسک‌های گِلی قابل حمل کوچک معمولی و استخوانْ‌کندها و عاج‌ْکندها بودند. آثار این حوزه شامل تندیسک‌های حیوانی ساده اما واقـع‌گـرایـانـه‌ی سنـگ و گل بودند، و همین‌طور پیکرک‌های سنگی تراشیده‌ی زن‌ها، که دانشمندها به آن‌ها * تندیسک‌های وِنوُس می‌گویند. این پیکرهای اسلوب‌دار ((stylized، یعنی ساده‌شده‌ی کوچک از نظر مشخصات گرد و قلنبه‌اند، که روی اندام‌های مادینه‌ی مرتبط با جنسیت و باروری تأکید می‌کنند؛ خیلی از آن‌ها آن‌قدر انتزاعی‌اند که فقط پستان‌های برجسته و سرین‌های اغراق‌شده‌ی آن‌ها به وضوح قابل تشخیص‌اند.

تندیسک ونوس
تندیسک ونوس

هنرهای *یادمانی در اروپای غربی در آن ناحیه ــــ که به مکتب *فرانکوـ کانتابریانFranco-Cantabrian معروف است، شکوفا شد، که در آن‌ غارهای سنگْ‌آهکی یک سطح پناه‌گرفته‌یی برای نقاشی‌ها، نقش و نگارهای حکاکی یا کنده‌شده، و کنده‌کاری‌های نقش‌برجسته فراهم آوردند. این غارها کنده‌کاری بسیار کوچک با کیفیت خوب و نمونه‌ی فراوان و گوناگون از هنر گرافیکی ماقبل تاریخی را حفظ کرده‌اند، از گرته‌های ساده‌ی دست‌ها یا اثر انگشتِ ساده‌ی در گِل‌ گرفته تا نقاشی‌های چندرنگِ پیشرفته، که عموماً نقش حیوانات‌اند، با طبیعت‌گرایی پویا و طرح عالی.

کارکرد یا مقصود هنر در زندگی دیرینه‌سنگی محل مناظره است. بعضی دانشمندها شبیه‌سازی‌های (representation: یا، بازنمایی) انسانی و حیوانی را دلیلی بر کاربرد آداب جادو برای تضمین توفیق در شکار یا تضمین باروری می‌دانند. پیشنهاد دیگران این بوده است که شبیه‌سازی‌های دقیق هنرمندهای دیرینه‌سنگی از پوشش‌های حیوانات [خز، مو، پشم] شاید یک تلاش آغازین برای تولید یک نظام نشانه‌گذاری [ :notationمجموعه‌ی علامت‌ها و نمادها ]فصلی باشد. دیدگاه دیگر، که یکسره مفید بودن را کنار می‌گذارد، هنر اقوام دیرینه‌سنگی را فقط یک پیامد نیاز پایه‌یی انسان به ثبت خلاقانه و بازتولید وجوه جهان پیرامونش می‌بیند.

انسان نئاندرتال
انسان نئاندرتال

دوره‌ی میان‌ْسنگی  Mesolithic Period

دوره‌ی میانْ‌سنگی که عصر سنگ میانه هم خوانده می‌شود، مرحله‌ی فرهنگی باستانی است بین دوره‌ی دیرینه‌سنگی (عصر سنگ کهن، یا کهن‌سنگی) با ابزارهای سنگی لب‌پَرشده‌ی آن، و دوره‌ی نوسنگی (عصر سنگ نو)، با ابزارهای سنگی صیقل‌خورده‌اش.

دوره‌ی میان‌سنگی، که غالباً برای توصیف مجموعه‌های باستان‌شناختی از نیمکره‌ی شرقی به کار برده می‌شود، وسیعاً شبیه است به *فرهنگ آرکائیکArchaic، یا باستانیِ *نیمکره‌ی غربی. مشخصه‌ی فرهنگ مادی میانْ‌سنگی، نوآوری و کثرت است، بیش از آن‌چه در دیرینه‌سنگی یافت می‌شود. در میان شکل‌های نوِ ابزارهای سنگی لب‌پرشده *ریز‌سنگ‌ها (*میکرولیت) بودند، سنگ‌ابزارهای بسیار کوچک برای نشاندن روی تیر برای ایجاد یک دَم یا تیغه‌ی ارّه‌یی. سنگ صیقل‌خورده نوآوری دیگری بود که در بعضی مجموعه‌های میانْ‌سنگی دیده می‌شود.

تکه سنگ‌هایی مربوط به دوران میان‌سنگی
تکه سنگ‌هایی مربوط به دوران میان‌سنگی

اگرچه فرهنگ‌های میانْ‌سنگی از نظر فرهنگی و فن‌آوری با اقوام دیرینه‌سنگی مرتبط بودند اما سازگار‌ی‌های بومی متکثری را با محیط‌های خاصی توسعه دادند. شکارچیِ میانْ‌سنگی کارکشته‌تر از شکارچی دیرینه‌سنگی بود و می‌توانسـت از دامنه‌ی وسیع‌تری از منابع غذایی حیوانی و گیاهی بهره‌مند شود. کشاورزهای مهاجر نوسنگی احتمالاً شکارچی‌ها و ماهیگیرهای میان‌سنگی بومی را جذب کردند، و بعضی اجتماعات نوسنگی به نظر می‌رسند که تماماً از اقوام میان‌سنگی ترکیب شده بـودنـد، کـه ایـن‌هـا تجهیـزات نوسنگی را پذیرفتند (گاهی این‌ها را نوسنگی دوم می‌خوانند).

از آن‌جـا کـه دوره‌ی میـان‌سنگـی با یک مجموعه‌ی فرهنگ مادی مشخص می‌شود، زمان‌یابی (timing) آن با اتکای به محل متفاوت است. مثلاً، در اروپای شمال غربی، میان‌سنگی در حدود 8000 ق‌م شروع شد، بعد از آخرِ دور *پلیستوسن Pleistocene]پیشین‌پدید[ (یعنی، در حدود 2,600,000 تا 11,700 سال پیش)، و تا در حدود 2700 ق‌م ادامه پیدا کرد. جای دیگر، تاریخ‌های میان‌سنگی تا حدی متفاوت‌اند.

گور حفره‌ای دو زن مربوط به دوران میان‌سنگی
گور حفره‌ای دو زن مربوط به دوران میان‌سنگی

دوره‌ی نوسنگی Neolithic Period، که آن را عصر سنگ نو هم می‌خوانند، مرحله‌ی نهایی تکامل فرهنگی یا توسعه‌ی فن‌آوری در میان انسان‌های ماقبل تاریخ است. با ابزارهای سنگیِ شکل‌گرفته از صیقل دادن، تیز کردن، وابستگی به گیاهان یا حیوانات اهلی شده، اسکان گرفتن در روستاهای پایدار، و پیدا شدن پیشه‌هایی مثل سفالگری و بافندگی. نوسنگی به دنبال دوره‌ی دیرینه‌سنگی، یا عصر ابزارهای سنگی ورقه‌شده، آمد و مقدم بود بر عصر *مفرغ ، یا دوره‌ی آغازین ابزارهای فلزی مرحله‌ی نوسنگیِ توسعه در طی دور* هولوسِن Holocene (11,700 سال آخرِ تاریخ زمین) پدید آمد. در طی زمان، انسان‌ها یاد گرفتند که کشت و زرع کنند و حیوانات اهلی نگه دارند، و به این نحو دیگر وابسته به شکار، ماهیگیری و جمع کردن گیاهان خودرو نبودند. فرهنگ‌های نوسنگی ابزارهای سنگی مفیدتری ساختند با تیز کردن و صیقل دادنِ سنگ‌های به نسبت سخت، تا صرفاً کندن تراشه‌های نرم‌تر برای رسیدن به شکل دلخواه. کاشت حبوبات به اقوام نوسنگی توانایی بخشید که مسکن‌های ماندگار بسازند و در روستاها جمع شوند، و خلاص شدن از چادرنشینی و اقتصاد شکار ــ گردآوری به آن‌ها فرصت داد که پیشه‌های تخصصی را دنبال کنند.

ابزار باستانی نوسنگی
ابزار باستانی نوسنگی

شواهد و قرائن باستان‌شناختی نشان می‌دهند که انتقال از فرهنگ‌های گردآوری خوراک به فرهنگ‌های تولید آن‌ها کم‌کم در سراسر آسیا و اروپا از آغازگاهی در *هلال خصیب / هلال حاصل‌خیز رخ داد. کشت و اهلی کردن حیوانات اول در آسیای جنوب غربی پیدا شد در حدود 9000 ق‌م، و یک شیوه‌ی زندگی مبتنی بر کشاورزی و روستاهای اسکان‌گرفته تا 7000 ق‌م دردره‌های رودهای دجله و فرات (عراق و ایران کنونی) و در جایی که حالا سوریه، اسرائیل، لبنان و اردن است برقرار شـده بـود. ایـن کهن‌ترین کشاورزان جو و گندم می‌کاشتند و گوسفند و بز نگه می‌داشتند، که بعداً با گاو و خوک تکمیل شد. نوآوری‌های آن‌ها از خاورمیانه رو به شمال به اروپا از دو راه گسترش پیدا می‌کند: از طریق ترکیه و یونان به اروپای مرکزی، و از طریق مصر و آفریقای شمالی و از آن‌جا به اسپانیا. اجتماعات کشاورزی در یونان در همان 7000 ق‌م پیدا شدند، و کشاورزی در طی چهار هزاره‌ی بعدی از طریق این قاره رو به شمال گسترش پیدا می‌کند. این انتقال طولانی و تدریجی در بریتانیا و اسکاندیناوی تا بعد از 3000 ق‌م کامل نشد.

دیوارنگاری غار دوشه، خرم آباد لرستان، حدود هزاره هشتم پیش از میلاد
دیوارنگاری غار دوشه، خرم آباد لرستان، حدود هزاره هشتم پیش از میلاد

فن‌آوری‌های نوسنگی همچنین رو به شرق به رودْدره‌ی سِندِ هند تا 5000 ق‌م گسترش پیدا کردند. اجتماعات کشاورزِ مبتنی بر ارزن و برنج در دره‌ی هوُانگ هو Huang Ho (زردْرود) چین و در آسیای جنوب خاوری حدوداً تا 3500 ق‌م پیدا شدند. شیوه‌های زندگی نوسنگی در جهان نو به طور مستقل پیدا شد. ذرت، لوبیا، و کدو به تدریج در مکزیک و آمریکای مرکزی از 6500 ق‌م به بعد اهلی شد، گرچه زندگی یکجانشینی تا خیلی بعد، در حدود 2000 ق‌م، آن‌جا شروع نشد.

در جهان نو بعد از دوره‌ی نوسنگی، عصر مفرغ بود، یعنی موقعی که جوامع انسانی یاد گرفتند مس و روی را ترکیب کنند تا مفرغ بسازند، که این جای سنگ را به عنوان ابزار و اسلحه گرفت. (منبع: دانشنامه‌ی بریتانیکا، خلاصه)

 

 

 

درباره‌ی علی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *