قالب وردپرس درنا توس

بی آبی


یادداشت زیر در پاسخ به سؤال آقای بهمن مختاری اَسکی، توسط خانم دکتر شکری و آقای دکتر صفاییان نوشته شده و در قالب کامنت به سایت ارسال شده است. بخاطر اهمیت موضوع مورد بحث، بهتر دیدیم که این گفتگو را در صفحه اصلی پست کنیم:

– خانم دکتر شکری و آقای دکتر صفاییان ! آب نداریم . دریاچه هایمان از بین می رود .جنگلهایمان نابود می شود . پرنده های مهاجر تالابهایمان را قبول ندارند.دریاچه مصنوعی بدون مطالعه و کارشناسی می سازند که محل زیست قورباغه و تخم گذاری حشرات می شود. لطفا رهنمود لازم را بفرمایید.مردم از شما اساتید و صاحب نظران انتظار دارند. دوستان هم وارد گود شوند. چه کنیم؟

– بهمن عزیزمان
انگارتکنولوژی ما را به بازی گرفته است!! با پوزش از تاخیر در جواب، متن حاضر پاسخگویی به سئوال دوستان در خصوص بی آبی بوده است که از قرار در محیط مجازی هنوز سرگردان است.
پرسش های شما بر آگاهی ما می افزاید.
با سپاس مریم شکری
اول: نامه دوستانه
بهمن عزیزمان با درود فراوان، ترس شما گویای آگاهی شماست. حتما داستان مهندس سازنده کشتی تایتیانیک را شنیده ای، اوهم درهمان کشتی بود و اولین کسی بود که به ناخدا گفت کشتی تا 74 ساعت دیگر غرق می شود. در سالن کشتی سرمایه داران، هنرمندان، بانکداران و خیلی ها خبر را شنیدند و باور نکردند، و حدس میزدند که این نیز جزو برنامه تفریحی کشتی است. تا آن اتفاق افتاد. حدس شما درست بوده است، مانیز از ترس به کوه پناه برده بودیم. در اندوار بودیم، در قلب تپنده البرز جایی که از هر گوشه اش چشمه ای یا رودی روان بوده است، وحالا هم هر چندآبش کمتر ولی هنوز فراوان است. در محل به هرکدام آنها هراز می گویند. و دیدیم که از سر چشمه چگونه آب ها را در باغ ها و کشت زاران رها می کنند که آب، خاکشان را بد جور شسته بود و آب در کوچه و برزن و جاده و در بیراهه ها بهر سو روان بود و خاک باغ ها را نیز در حد توان با خود برده بود. اندواری ها ازشعر سهراب همان که گفته است، آب را گل نکنیم بیخبر بودند و رودخانه زباله دانی شان بود…. این حکایت غیبت ما
دوم: و اما جواب سئوال شما
مسئله از اینجا شروع می شود که خیلی ها هنوز نمی دانند که کار اصلی مرتع و جنگل تولید و ذخیره سازی آب و همچنین تولید اکسیژن است. سال هاست که اکولوژیست ها فریاد زده اند، آموزش داده اند، خواهش کرده اند و گفته اند مراتع و جنگل ها را خراب نکنید، و کار بری آنها را تغییر ندهید. کسی گوشش بدهکار نبوده است. منابع تولید آب را تا آنجا که ممکن بوده است تخریب و نابود ساخته و مصرف آب را به هر بهانه ای ….. افزایش داده اند. هرکدام از فجایع اکولوژیک این سرزمین مثلا دریاچه ارومیه را که مثال بیاوریم ، شامل همین سناریو می شود. پوشش گیاهی از دست رفته است (بنام آبادانی یا توسعه، خانه سازی، جاده و اتوبان سازی، …)آنوقت برای دستیابی به آب برای غذا، صنعت و نیاز جمعیت روبه افزایش و مصرف گرا، چاه های فراوان زده و سد ساخته شده است. حالا گرمتر شدن کره زمین چند سالی شرایط بحرانی قابل پیش بینی را زودتر نمایان ساخته است. متاسفانه باید گفته شود: این آغاز ماجراست، خشکسالی هایی وحشتناک در راه است! خنده دار یا گریه آور اینکه روی این سفره بی آب و نان تصمیم گرفته شده است، انسان های بی گناه جدیدی را به اجبار میهمان نماییم.!!.
از قرار معلوم پذیرفته شده است که کمبود آب در این کشور خطرآفرین و آینده ای سخت و غم انگیز را رقم خواهد زد. با اشاره براینکه مادام که آگاهی مردم و شناخت اکثریت آنان از آب در حد فعلی باشد. پیشنهاد و راه حل ها فقط در حد شعار خواهد بود.
برای آنان که اهل محاسبه هستند مثالی ساده و واقعی را، به عنوان اخطار، رقم می زنیم شاید اندکی از شرمندگی ما ن در برابر زجری که در پیش روی آیندگان است بکاهد. و همچنین با این امید که به گوش تصمیم گیران و صاحبان قدرت برسد.
ظاهرا هرکدام از ما روزی 4 لیتر آب به شکل های مختلف مصرف می کنیم، اما، برای تولید غذا و وسایل مورد نیاز برای هرنفر روزانه بالغ بر 2000 لیتر آب مصرف می شود. حالا با یک حساب سرانگشتی می توان نیاز آبی مثلا یک میلیون نفر را که به جمعیت سالانه کشور افزوده می شود حساب کرد. البته این نیاز آبی هرسال بیشتر خواهد شد. راستی با توجه به کمبود آب برای زنده گان از کجا، چگونه و توسط چه منابعی این آب تامین خواهد شد؟
یک میلیون نفرضربدر* 2000لیترآب*ضربدر 360 مساوی خواهد شد با ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
لطفا خودتان محاسبه نمایید!!
اگر لازم شد برای زمین مورد نیاز برای غذایشان و مسائل دیگر بوم شناسانه … با افتخار آماده جواب هستیم.

 

درباره‌ی عارف

3 دیدگاه

 1. بهمن مختاری اسکی

  این نیز بگذرد!
  درسال 1369 زلزله ای با شدت 7.4 در مقیاس ریشتر در رودبار و منجیل سبب کشته شدن 35000 نفر از هم وطنانمان شد. بلا فاصله کارشناسان و مسئولین مربوطه هشدار زلزله احتمالی تهران را در روزنامه ها و رادیو و تلویزیون و دیگر رسانه ها منعکس کردند.
  این هشدارها مثل موجی که از برخورد سنگی با آب انجام شود ، کم کم فروکش کرد. در سال 1376 زلزله ای با شدت 7.3 در مقیاس ریشتر ، 1500 نفر را در بیرجند به هلاکت رساند . دوباره هشدار زلزله احتمالی تهران شروع شد و مثل انعکاس صدایی در کوهستان فرو افتاد. زلزله 6.6 در مقیاس ریشتر آوج دوباره خواب تهرانی ها را بهم زد .و این منحنی سینوسی همچنان ادامه دارد .
  قلم فرسایی بالا حکایت کم آبی و بی آبی و خشکسالی قریب الوقوع این مملکت است.
  خوب پاییز و زمستان در راه است . ممکن است در سال جاری برف و باران خوبی هم داشته باشیم و حتم دارم که این هشدارها ی بدون راهکار هم در مقطعی فراموش خواهد شد. به قول دکتر کردوانی ، “در ایران تغییر اقلیم به وجود نمی آید بلکه نوسان اقلیم رخ خواهد داد . علت هم این است که اگر اقلیم ایران تغییر کند باید بارندگی هر سال کمتر شود ، در حالیکه امسال بارندگی ایران 27 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت “. نقل از سایت ایران آبادی 29/4/1392
  این هشدارهای خشکسالی و نابودی جنگل ها و … مثل هشدارهای زلزله احتمالی تهران بدون ارائه هیچ راهکار اجرایی به همان شکل منحنی سینوسی ادامه خواهد یافت تا ” این سبو گر نشکند امروز فردا بشکند”.

 2. عارف آهنگر

  خانم و آقای دکتر!
  برام سؤالی پیش آمده: مصرف بی رویه و غیر اصولی مردمی در یک شهر پر آب چه تأثیر مستقیمی بر مردم شهر دیگری که بحران کم آبی دارند می گذارد؟ مثلن آیا اگر ما در ساری در مصرف آب صرفه جویی کنیم، اثر این صرفه جویی در منابع تأمین آب تهران دیده می شود؟

 3. بهمن مختاری اسکی

  مدتی ست طلسم شکست و چشممان به جمال باران باز شد . چه بارانی ! جویهای کنار خیابان ظرفیت تخلیه آب باران را نداشت . آب در سطح خیابان و در سراشیبی راه خود را باز کرده پیش می رفت . به کجا ؟
  شاید به چاههای فاضلاب یا زمینهای اطراف . ( از اینکه در شهری مثل ساری این آب به کجا می رود اطلاعی ندارم ) .به هر صورت هدر رفتن این ماده حیات.
  به نظر شما دوستان عزیز چه استفاده ای می توان از این ریزش آسمانی کرد .
  لطفا نظر و پیشنهاد خود را بنویسید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *