قالب وردپرس درنا توس

بازدید از قلعه بابک


گزارش بازدید از شهر کلِیبر- قلعه بابک

13،12 و14 شهریور 1393

راهنما: یزدان محرمی

سرپرست: لطیفه بقراط

گروه پس از یک روز حرکت، عصر روز چهارشنبه، 12 شهریور1393 به مشکین شهر رسید و در مراسم تجلیل از یزدان محرمی – هیمالیا نورد 23 ساله و عضو هیأت اجرایی انجمن کوهنوردان مشکین شهر- که در مردادماه امسال به قله موستاق آتا به ارتفاع 7546متر درچین صعود کرد شرکت نموده و سحرگاه روز بعد به شهر کلیبر به قصد رفتن به قلعه بابک عزیمت نمود.

قلعه جمهور ، معروف به قلعه بابک در 150 کیلومتری تبریز و50 کیلومتری شهر اهر در ارتفاعات غرب رود بزرگ قره سو در آذربایجان شرقی قراردارد. دژ بابک بنا شده در بالای کوهی به ارتفاع 2300متر در حدود سه کیلومتری شهر کلیبر واقع شده است.

26041870360707621810

babak8

این دژ در زمان ساسانیان ساخته شده و نام خود را از بابک خرم دین سردار ایرانی قیام علیه خلفای عباسی و مهاجمین عرب برگرفته است.

???????????????????????????????????????????????????????????????

مسیر دسترسی:

مسیر اصلی از طریق تبریز- اهر- کلیبر میباشد. اما سه مسیر برای صعود به قله وجود دارد.

1-   مسیر قلعه دره سی که در جنوب قلعه واقع شده وصعب العبور می باشد.

2-   مسیر هتل بابک که کمی بالاتر از روستای شجاع آباد است .

3-   مسیر ییلاقی که 15 کیلومتر از مسیر را میتوان با اتومبیل طی کرد.

در اطراف قلعه از هر طرف دره هایی به عمق 400تا600متر قرار گرفته و تنها یک راه باصطلاح بز رو وجود دارد.

???????????????????????????????????????????????????????????????

8526492

مشخصات ظاهری دژ:

قبل از رسیدن به دروازه قلعه و ورود به بنای مستحکم دژ بایستی از معبری  عبور کرد که به صورت دالانی است و از سنگ های منظم طبیعی شکل گرفته و تنها گنجایش عبور یک نفر را دارد. از همین نقطه است که صعوبت راه و ابهت خاص این قلعه و موقعیت خیره کننده آن بیننده را به اعجاب وا می دارد. دو برج دیده بانی در دو سمت دروازه ورودی قابل رویت است که تنها راه ورودی به قلعه است. در تکیه گاههای طبیعی دیواره های قلعه جایگاه هایی برای دیده بان ها به صورت نیمه استوانه ساخته شده که هر جنبنده ای را تا کیلومترها از فراز دره و کوه پایه ها زیر نظر می گرفتند.

این دژ در قرن سوم و تا چند قرن بعد از آن مورد مرمت و باز سازی قرارگرفت.

???????????????????????????????????????????????????????????????

مشکین شهر:

مشکین شهر در شمال غربی ایران در استان اردبیل و839کیلومتری تهران واقع شده است. نام قدیمی مشکین شهر خیاو است.

جاذبه های مشکین شهر آب معدنی ها و آثار تاریخی همچون سنگ نبشته شاپور دوم، بقعه شیخ حیدر و قلعه هایی چون قهقهه و کهنه قلعه و کاروانسراهای متعدد می باشد.

نکته جالب توجه این است که علیرغم تعداد زیاد بازدیدکننده – خصوصا” در تابستان- ، مسیر صعود به قلعه وهم چنین خود قلعه برخلاف اغلب مناطقی که کوهنوردان وگردشگران به آنجا میروند زباله به چشم نمی خورد.

???????????????????????????????

 مورد قابل ذکر دیگر اینکه در دامنه قلعه که عکس های آن را نیز مشاهده می کنید، سیاه چادر هایی از دامداران برپا بود که مردها به کار دامداری وزنها به کار گلیم بافی مشغول بودند. افراد گروه طبق معمولِ سفرها تا حد امکان با خرید صنایع دستی بومی و یا محصولات کشاورزی و دامی منطقه سعی در کمک به اقتصاد این افراد داشتند، پس از گپ وگفتگو با اهالی، از آنها گلیم خریدند. در این گفتگو  مطلب جالبی عنوان شد که بی گمان شمارا به این نتیجه می رساند که طی چند سال آینده اگر سفری به این منطقه بکنید دیگر نه از دختران گلیم باف خبری هست ونه از خود گلیم ها و حتی سیاه چادرها. چرا که دختران درآمد حاصل از فروش گلیم هارا صرف شهریه دانشگاه آزاد خود می کنند! به طور یقین رشته تحصیلی آنها صنایع دستی نخواهد بود، و لاجرم آنها برای بدست آوردن شغل راهی شهر ها خواهند شد. در هر صورت سرنوشت غم انگیزی برای چادر نشینان می توان پیش بینی نمود، چراکه با رفتن جوان ها به شهر دیگر انگیزه ای برای پدرها ومادرها برای ادامه زندگی در سیاه چادر ها وجود نخواهد داشت.

ترانه بقراط

18 شهریور 1393

یزدان محرمی- هیمالیا نورد
یزدان محرمی- هیمالیا نورد

???????????????????????????????

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

درباره‌ی عارف

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *