ابزار برش chopping tool

ابزار بُرش chopping tool

یک ابزار  از سنگ *مغزه / سنگ مادر با یک دَم تیز اُریب که با تراشه برداشتن از دو رو یا دو وجه آن ساخته می‌شود. خصوصاً مشخصه‌ی *صنعت‌های دیرینه‌سنگی میانه در آسیا است (مثلاً چوکوتیئن Choukoutien). )فر. با.)

ابزار بُرش chopping tool

ابزار بُرش chopping tool

ابزار برش قلوه‌سنگی chopper-chopping tool

به آن «ابزار ساطوری» هم گفته‌اند: «نخستین وسیله‌ی سنگی که توسط انسان ساخته شد. از این وسیله برای ساطوری کردن مواد غذایی استفاده می‌کردند.» (صادق ملک شهمیرزادی ــ واژه‌نامه‌ی باستان‌شناسی، ص ۱۱۸) (تهران: مرکز نشر دانشگاهی، ۱۳۷۶)

برخی سنت‌های ابزارهای سنگی آسیا، احتمالاً از *پلیستوسن پسین، که مشخصه‌اش *ابزارهای قلوه‌سنگیِ کار شده است. این *سنت‌ها شامل *صنعت چوکوتینیانِ Choukoutienian چین (مرتبط با *هومو ارکتوس)، صنعت پَتجیتانیانِ Patjitanian جاوه، صنعت سوانِ Soan هند، و صنعت اَنیاتیانِ Anyathian میانمار (برمه) است. (بریتانیکا ــ خلاصه)

ابزار قلوه‌سنگ بزرگ chopper

(در لغت به معنی «ساطور» هم هست). یک *ابزار قلوه‌سنگی بزرگ با لبه‌ی تیزی که از یک طرف آن تراشه برداشته شده باشد. (فر. با.)

ابزار قلوه‌سنگی Pebble tool

آغازین‌ترین و ابتدایی‌ترین نوع دستکار قابل تشخیص. کهن‌ترین نمونه‌ها شاید ۲ تا ۵/۲ میلیون سال عمر داشته باشند، از کاوشگاه‌هایی مثل دره‌ی اومو Omo در هَدار Hadar به ترتیب در اتیوپی جنوبی و شمالی به دست آمده‌اند. آن‌ها را با کوبیدن و کندن چند *تراشه از لبه‌ی یک قلوه‌سنگ می‌ساختند که لبه‌ی کارای نامنظمی به وجود بیاورند. این ابزارهای قلوه‌سنگی از طریق فرایند پالایش به *تبرهای دستی آفریقا، آسیای جنوب غربی، و به * ابزارهای بُرش خاور دور توسعه یافتند. (فر. با.)

یادداشت خود را بفرست

لطفن اسم خود را وارد کنید

ورود اسمتان ضروری است.

لطفن یک ایمیل واقعی وارد کنید

یک آدرس ایمیل ضروری است

پیام خود را وارد کنید

اگر اندازه‌ی نوشته‌ها برای شما کوچک می‌باشد، می‌توانید با فشردن هم‌زمان کلیدهای Ctrl و + اندازه‌ی نوشته را افزایش دهید.

بامداد ما © 2018 تمام حقوق محفوظ است.