قالب وردپرس درنا توس
خانه / واژه‌نامه / ابزار برش chopping tool
ابزار بُرش chopping tool
ابزار بُرش chopping tool

ابزار برش chopping tool


ابزار بُرش chopping tool

یک ابزار  از سنگ *مغزه / سنگ مادر با یک دَم تیز اُریب که با تراشه برداشتن از دو رو یا دو وجه آن ساخته می‌شود. خصوصاً مشخصه‌ی *صنعت‌های دیرینه‌سنگی میانه در آسیا است (مثلاً چوکوتیئن Choukoutien). )فر. با.)

ابزار بُرش chopping tool
ابزار بُرش chopping tool

ابزار برش قلوه‌سنگی chopper-chopping tool

به آن «ابزار ساطوری» هم گفته‌اند: «نخستین وسیله‌ی سنگی که توسط انسان ساخته شد. از این وسیله برای ساطوری کردن مواد غذایی استفاده می‌کردند.» (صادق ملک شهمیرزادی ــ واژه‌نامه‌ی باستان‌شناسی، ص 118) (تهران: مرکز نشر دانشگاهی، 1376)

برخی سنت‌های ابزارهای سنگی آسیا، احتمالاً از *پلیستوسن پسین، که مشخصه‌اش *ابزارهای قلوه‌سنگیِ کار شده است. این *سنت‌ها شامل *صنعت چوکوتینیانِ Choukoutienian چین (مرتبط با *هومو ارکتوس)، صنعت پَتجیتانیانِ Patjitanian جاوه، صنعت سوانِ Soan هند، و صنعت اَنیاتیانِ Anyathian میانمار (برمه) است. (بریتانیکا ــ خلاصه)

ابزار قلوه‌سنگ بزرگ chopper

(در لغت به معنی «ساطور» هم هست). یک *ابزار قلوه‌سنگی بزرگ با لبه‌ی تیزی که از یک طرف آن تراشه برداشته شده باشد. (فر. با.)

ابزار قلوه‌سنگی Pebble tool

آغازین‌ترین و ابتدایی‌ترین نوع دستکار قابل تشخیص. کهن‌ترین نمونه‌ها شاید 2 تا 5/2 میلیون سال عمر داشته باشند، از کاوشگاه‌هایی مثل دره‌ی اومو Omo در هَدار Hadar به ترتیب در اتیوپی جنوبی و شمالی به دست آمده‌اند. آن‌ها را با کوبیدن و کندن چند *تراشه از لبه‌ی یک قلوه‌سنگ می‌ساختند که لبه‌ی کارای نامنظمی به وجود بیاورند. این ابزارهای قلوه‌سنگی از طریق فرایند پالایش به *تبرهای دستی آفریقا، آسیای جنوب غربی، و به * ابزارهای بُرش خاور دور توسعه یافتند. (فر. با.)

درباره‌ی علی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *