قالب وردپرس درنا توس
خانه / واژه‌نامه / انسان‌شناسی

انسان‌شناسی


انسان‌شناسی anthropology: مطالعه‌ی علمیِ خاستگاه، رفتار، و توسعه‌ی فیزیکی، اجتماعی و فرهنگی انسان‌ها.

«آیا برای شما هم، مثل من، جالب است بدانید که چه‌طور، کِی، و کجا زندگی انسان پیدا شد، اولین جوامع انسانی و زبان‌ها به چی شبیه بودند، چرا فرهنگ‌ها در طول راه‌های گوناگون اما غالباً به طرز قابل توجهی همگرا تحول یافته‌اند، چرا تمایزاتِ در مـراتب به وجود آمد، و چه‌طور دسته‌های کوچک و روستاها راه سرکرده‌ها ]اقوام[ را هموار کردند و سرکرده‌ها هم راه دولت‌ها و امپراتوری‌ها را؟» این‌ها را مارتین هَریس، انسان‌شناس آمریکایی نوشته است. اما انسان‌شناسی چیست؟ انتروپولوژی، انسان‌شناسی، که به آن  «مردم‌شناسی» هم گفته می‌شود. از anthropos («انسان») و logia («شناسی» یا مطالعه)، مطالعه یا شناخت انسان است، از سرآغازهای آن از میلیون‌ها سال پیش تا به امروز. هیچ‌چیز انسانی برای انسان‌شناسی بیگانه نیست. در واقع از خیلی از رشته‌های علمی که نوع ما، یعنی *هومو ساپیئنس ]انسان هوشمند[، را مطالعه می‌کنند فقط انسان‌شناسی است که می‌خواهد دورنمای گسترده‌ی کاملی از هستی انسان، در مکان جغرافیایی و زمان تکاملی، به دست بدهد.

انسان‌شناسی اگرچه تعریفش آسان است، اما توصیفش سخت است. موضوعش هم عجیبْ‌غریب است (مثل علم ستارگانِ بومیان استرالیا) و هم پیش‌پاافتاده (مثل کالبدشکافی پا). و کانون توجهش هم گسترده است (تکامل زبان) و هم میکروسکپی (فرسودگی دَمِ ابزارهای اوبسیدین obsidian]شیشه‌ی آتشفشانی[. انسان‌شناس‌ها شاید هم هیروگلیف‌های مایایی باستانی، موسیقی پیگمه / پیگمی‌های آفریقایی را مطالعه کنند، و هم فرهنگ یک شرکت آمریکایی تولیدکننده‌ی خودرو را .

اما همیشه هدف مشترکی این پروژه‌های وسیعاً متفاوت را به هم متصل می‌کند، که این است: پیشرفت دادن دانشِ ما کی هستیم، چه‌طور این‌جوری شدیم ــــ و شاید در آینده به کجا می‌رویم. این‌ها هم چندتا سؤال انسان‌شناختی که شاید همه می‌پرسیم، نه اهل فن:

  • آیا همه‌ی جوامع رسم و رسوم ازدواج دارند؟
  • انسان‌ها به عنوان یک نوع آیا در فطرت‌شان خشن‌اند یا صلجو؟
  • آیا کهن‌ترین انسان‌ها پوست‌شان تیره بود یا روشن؟
  • مردم اولین‌بار کی شروع کردند به زبانی حرف بزنند؟
  • انسان‌ها، میمون‌ها و شامپانزه چه‌طوری به هم مرتبطند؟
  • آیا مغز هومو ساپینئس هنوز در حال تکامل است؟

انسان‌شناسی بخش‌های گوناگون دارد: انسان‌شناسی فرهنگی، انسان‌شناسی زبانی یا زبان‌شناختی، و انسان‌شناسی‌های زیست‌شناختی، فیزیکی، اجتماعی، و مانند این‌ها. (خلاصه. از: www.bu.edu/anthropology)

 

درباره‌ی علی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *