قالب وردپرس درنا توس
خانه / واژه‌نامه / وانمایی expression

وانمایی expression


وانمایی   expression

اِکسپرسیون. این اصطلاح در هنرشناسی کاربرد فراوان دارد و هنوز برای آن برابر نهاد فارسی جاافتاده‌یی نداریم. در فرهنگ هزاره در برابر expression می‌خوانیم: «1. بیان، اظهار، ابراز، گفتن، ادا. 2. نمود، نمایش، ترجمان. 3. عبارت، اصطلاح، تعبیر. 4. (ریاضی) جمله، عبارت. 5. ]چهره، نگاه[ حالت؛ ]صدا[ لحن.»

برای رسیدن به «وانمایی» برای این اصطلاح، ضروری است نگاهی به بافت این لغت بیاندازیم. express با کاربردهای اسمی، فعلی و صفتی، مرکب از دو جزء اصلی است، یکی پیشاوند ex- و دیگری press، که به شکل «پِرِس» در فارسی هم رایج است. ex- یعنی «بیرون»، به بیرون، با القای «از درون به بیرون»، و press از ریشه‌ی لاتینی به معنی فشردن، فشار دادن چیزی برای خارج کردن محتویات درون آن، از درون به بیرون ریختن، بیرون کشیدن؛ کاری مثل چلاندن، آب گرفتن، عصاره چیزی را گرفتن، مثل آب از میوه، آب از انگور.

قدم بعدی در کاربرد معنی اول این لغت، بیرون آوردن، با چیزی ـــ نهفته ـــ را بروز دادن؛ چیزی، اندیشه یا حالی را، به یاری کلمات، بیرون دادن، بیرون ریختن، به کلام درآوردن، آن را بیان کردن، نشان دادن، عیان کردن؛ متجلی کردن. وانمودن چیزی که در درون است و پنهان است؛ به رمز یا نماد گفتن معنایی ــــ در موسیقی، در هنر، و مانند این‌ها، که نشان دادن و «وانمودن» آن است. برای این یکی دو معنی آخری است که «وانمایی» را از «وانمودن» پیشنهاد می‌کنم، و برای چیزی که وانموده شده، هم «وانمایه» را. برای «وانمودن»، در فرهنگ بزرگ سخن، آمده: نشان دادن:

گفت قاضی مفلسی را وانما / گفت اینک اهل زندانت گوا (مولوی)

عجز فلک را به فلک وانمای  / عِقد جهان را ز جهان واگشای (نظامی)

حکیمی به رمز وانموده است که هیچ کس را چشم غیب‌بین نیست (بیهقی)

یا این مصرع از مثنوی مولوی: «وانما جان به هر حالت که هست.»

اکسپرسیونexpression در مفهوم هنری:

  1. کنشِ وانمودن، رساندن، یا نشان دادن در کلمات، هنر، موسیقی، یا حرکت؛ تجلی.
  2. تجلی بیرونی حالتی یا عاطفه‌یی؛ بروز.
  3. قدرت بیان در کلمات.

artistic expression: بیان هنری؛ وانمایی هنری؛ تجلی هنری.

البته این اصطلاح در ژنتیک، زبان‌شناسی، کامپیوتر برنامه‌ریزی. . . کاربردهای تخصصی دارد، اما در همه‌ی موارد، می‌توان گفت، که به بافت لغوی کلمه توجه دارد.

درباره‌ی علی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *