قالب وردپرس درنا توس
خانه / اندیشه‌پروران / جبین بر خاک نِه / جبین بر خاک نِه – 23

جبین بر خاک نِه – 23


[دشمنى كت قرمز با مسيحيت در هر فرصتى بروز مى‏ كرد. او يك بار با اشاره به كرَم  Cramمبلغ نابخرد گفت: «سفيدها به غلط‏كارى‏ هايى كه با مردم خودشان كرده بودند قانع نبودند، بل‏كه مى‏ خواستند آموزه‏ هاشان را به حلق‏شان بتپانند.»[1] روزى يكى در 1824 از او پرسيد چرا او با مبلّغ‏ها مخالف است، جواب داد:

از آن‏ها هيچ‏ خیرى به ما نمى‏ رسد. اگر آن‏ها براى مردم سفيد مفيد نيستند و خيرى به آن نمى‏ رسانند، چرا آن‏ها را پيش سرخپوست‏ها مى‏ فرستند؟ اگر آن‏ها براى مردم سفيد مفيدند و خيرى به آن‏ها مى‏ رسانند، چرا آن‏ها را در وطن‏شان نگه نمى‏ دارند؟ آن‏ها [سفيدپوست‏ها] يقيناً آن‏قدر بدند كه احتياج به كار هر كسى دارند كه بتواند آن‏ها را بهتر بكند. اين مردها [مبلغ‏ها] مى‏ دانند كه ما دين‏شان را نمى‏ فهميم. ما نمى‏ توانيم كتاب‏شان را بخوانيم ــــ آن‏ها قصه‏ هاى جورواجورى درباره محتويات آن به ما مى‏ گويند، و به اعتقاد ما آن‏ها كتاب را وادار مى‏ كنند كه مطابق خواست آن‏ها حرف بزند. اگر ما پول، زمين و سرزمينى نداشته باشيم كه از چنگ ما در آورند از اين به بعد اين كت­ سياه‏ها به خاطر خير ما به خودشان زحمت نمى‏ دهند. روح بزرگ ما را به خاطر آن‏چه نمى‏ دانيم مجازات نخواهد كرد. او با بچه‏ هاى سرخپوستش از روى انصاف رفتار مى‏ كند. اين كت‏ سياه‏ها با روح بزرگ حرف مى‏ زنند، و طلب نور مى‏ كنند كه ما بتوانيم ببينيم آن‏ها چنين كارى مى‏ كنند، در حالى كه خودشان كورند و نيز در باب نورى كه آن‏ها را هدايت مى‏ كند دعوا مى‏ كنند. ما اين چيزها را نمى‏ فهميم، و نورى كه آن‏ها به ما مى‏ دهند راه راست و ساده‏ يى را كه پدران ما رفته‏ اند، تيره و ملالت‏ بار مى‏ كند. كت سياه‏ها به ما مى‏ گويند كار كنيد و ذرت بكاريد؛ اما خودشان كار نمى‏ كنند و اگر كسى به آن‏ها غذا ندهد از گرسنگى مى‏ ميرند. كارشان فقط اين است كه به درگاه روح بزرگ دعا بكنند؛ اما اين كار باعث نمى‏ شود كه ذرت درست شود و سيب‏ زمينى كاشته شود؛ اگر مى‏ شود چرا آن‏ها اين را از ما و از مردم سفيد مى‏ خواهند. سرخپوست‏ها از دردسر و گرفتارى چيزى نمى‏ دانستند تا سفيدپوستها به آن­ها دچارشان كردند؛ آن‏ها همين‏كه از آب‏هاى بزرگ گذشتند و پاى‏شان به اين‏جا رسيد سرزمين ما را خواستند و در عوض هميشه حاضر و آماده بودند كه به ما ياد بدهند كه سرِ دين‏شان جنگ و دعوا كنيم. كت قرمز هيچ‏وقت نمى‏ تواند دوست اين‏جور مردها باشد. اگر آن‏ها [سرخپوست‏ها] بين سفيدپوست‏ها بزرگ شوند، و ياد بگيرند كه مثل آن‏ها كار بكنند و بخوانند، حال و روزشان بدتر خواهد شد…. ما كم و ضعيف‏ ايم، اما شايد مدت‏ها شاد باشيم اگر محكم به سرزمين‏مان و به دين پدران‏مان بچسبيم. En.63))

[رئيس عقاب پرنده، سرخپوست سوُ از طايفه‏ ى اوگلالا، برادرزاده‏ ى نشسته‏ گاو بود، خرس لگدزن، برادر تنى او، رهبر رقص‏هاى روح بود. عقاب پرنده «در حدود ماهِ تمامِ مارس 1852» در چند كيلومترى جنوب رَپيدسيتى Rapid City متولد شده بود. در جوانى در جنگ‏هاى قبيله‏ يى با كروها و پيگان‏ها شركت كرد و در 24 سالگى موقعى كه يکانِ كاستر Custer در ليتل بيگهورن در 1876 نابود شد او در كنار رئيس بزرگ ديوانه‏اسب جنگيده بود. در 32 سالگى رئيس شد. بعد عقاب پرنده به نمايش بافالو بيل، به صد و يك رَنچ شوى Ranch Show كلنل ميلر و به سيرك سِلزـ فلوتو Sells-Floto ملحق شد و با هر يك از آن‏ها در سراسر كشور سفر كرد. در 1931 در پاين‏ريج Pine Ridge، داكوتاى جنوبى، مرد. در پيريش گفت:]

تى‏ پى براى زندگى كردن خيلى بهترست؛ هميشه تميزست، در زمستان گرم و در تابستان خنك است؛ بردنش آسان است. مرد سفيد خانه‏ ى بزرگ مى‏ سازد، پول زيادى برايش خرج مى‏ كند، مثل قفس بزرگى است كه جلوى خورشيد را مى‏ گيرد، هيچ‏وقت نمى‏ شود آن را به جايى برد؛ هميشه مريض. سرخپوست‏ها و حيوانات راه و رسم زندگى كردن را بهتر از مرد سفيد بلدند؛ اگر كسى تمام وقت هواى تازه، آفتاب و آب خوب نداشته باشد نمى‏ تواند تندرست باشد. اگر روح بزرگ مى‏ خواست آدم‏ها يك‏جا بمانند جهان را ثابت مى‏ ساخت؛ اما او آن را طورى درست كرد كه هميشه عوض شود، بنابراين پرنده‏ ها و حيوانات مى‏ توانند حركت كنند و هميشه علفِ سبز و ميوه‏ هاى رسيده، آفتاب براى كار و بازى كردن، و شب براى خوابيدن داشته باشند؛ تابستان براى در آمدن گل‏هاست و زمستان براى خوابيدن آن‏ها؛ آن‏ها هميشه تغيير مى‏ كنند؛ هر كارى دليلى دارد و هيچ چيزى بى‏ حكمت نيست.

مرد سفيد از روح بزرگ فرمان نمى‏ برد؛ براى اين است كه سرخپوست‏ها هيچ‏وقت نمى‏ توانند با آن‏ها موافق باشند. En. 64))

[1]. نويسنده اين‏جا با اسم مبلغ Cram و فعل to cram به معنى تپاندن و چپاندن و مانند اين‏ها بازى مى‏ كند. م.

درباره‌ی عارف

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *