قالب وردپرس درنا توس
خانه / بامداد ساری / نمایش مستند

«این بامداد خسته»

نمایش مستند

«این بامداد خسته»


اندیشه پروران و دوستداران احمد شاملو، جمعه، 11 اردیبهشت 94 در ساری به تماشای مستند «این بامداد خسته» نشستند. فیلمساز این اثر -فرشاد فدائیان- و ع.پاشایی هم در این نمایش فیلم که به همت اعضای «اندیشه پروران بامدادِ ما» برگزار شد، حضور داشتند.

20150501_19232220150501_192338

فداییان در توضیح این فیلم می نویسد:

بعد از هجده سال، مستندی که نزدیک به دودهه ی پیش، تصویربرداری های آن صورت گرفته و قرار بود با نام”شاملو در آینه ” ساخته شود اینک با نامی دیگر تدوین اش آغاز شده است. آن فیلم ، یعنی” شاملو در آینه” می باید از کودکی آیدا همسر شاملو، آغاز شود و با مرگ شاعر به پایان برسد. همه می دانند که آیدا در زندگانی این شاعر و در شعرهایش، حضور موثری داشته؛ از این رو، قصدم آن بود که همه ی روزگار شاعر، از زبان آیدا، شرح و حکایت شود. از آن جا که هیچگاه عادت نکرده ام فیلم ام را بسازم و بعد اجازه بگیرم، نزدیک به هفده سال برای گرفتن “آری” از آیدا صبر کردم ولی از او به رغم مهربانی های همیشگی اش، پاسخ شفاف و قانع کننده ای دریافت نکردم!؛ پاسخ قاطع همیشگی اش این بود “من عمری را در سایه سپری کرده ام؛ روشنائی، حق شاملو و مال اوست، پسندیده نیست که من دیده شوم حتا اگر در باره ی او حرفی بزنم”!
سرانجام، ناگزیر به “نه” ی هفده ساله ی آیدا تن دادم و طرح اول را کنار گذاشتم و حال با استفاده از آن چه بیش از دو دهه ی پیش، از این دو، تصویر برداری کرده ام بسنده می کنم و با طرحی دیگر، سرو سامان اش می دهم در این مستند بلند، با نام ” این بامداد خسته…”، محوریت حضور، خود احمد شاملو ست، قبل و بعد از قطع پا!

توضیح دیگر آن که از طرف سازنده ی این مستند، تمامی حقوق مالی و مالکیت اثر، چه در ایران و چه بیرون از ایران، برای همیشه به “خانه -موزه ی بامداد” با تولیت خانم آیدا، واگذار شده است سازنده ی این مستند، کار خود را، کم ترین ادای وظیفه به ساحت گرامی شاعر بزرگ این سرزمین می داند.

نمایی از پشت صحنه ی مستند بلند " از بامداد خسته ..." احمد شاملو و فرشاد فدایئان
نمایی از پشت صحنه ی مستند بلند ” از بامداد خسته …” احمد شاملو و فرشاد فدایئان
فرشاد فدائیان - مستندساز
فرشاد فدائیان – مستندساز

درباره‌ی عارف

یک دیدگاه

  1. بهمن مختاری اسکی

    با تشکر از آقای فدائیان و آقای پاشایی عزیزمان.امیدوارم دوستان این فیلم مستند را در سایت قرار دهند تا من و دیگران که سعادت دیدن آنرا نداشتیم ، ببینیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *