قالب وردپرس درنا توس
خانه / آب،خاک،درخت / همایش

«کودک و طبیعت»

همایش

«کودک و طبیعت»


جمعه 12 تیر، همایشی با عنوان «کودک و طبیعت»، به همت انجمن مهرورزان زمین پاک ساری و با همیاری اداره کل بهزیستی مازندران در سالن همایشهای این اداره برگزار شد. در این همایش دوستداران محیط زیست، مدیران و مربیان مهدکودک‌ها، هنرمندان و پزشکانی از سراسر استان حضور داشتند و پای صحبت‌های استاد عبدالحسین وهاب‌زاده نشستند.
در ابتدای همایش دکتر نصرت‌اله صفائیان برای خوشامدگویی و معرفی استاد وهاب‌زاده دقایقی صحبت کردند و سپس استاد عبدالحسین وهاب‌زاده به سخنرانی پرداختند.
استاد وهاب‌زاده در این همایش از ضرورت‌ها و منافع اجتناب‌ناپذیر ارتباط مستقیم کودک با طبیعت برای حاضرین گفت. او اعتقاد دارد کودک در سنین ابندایی زندگی‌ بایستی به طور بی‌واسطه و سرخوشانه با طبیعت ارتباط برقرار کرده و با آن مآنوس گردد. این اکولوژیست ایده «مدرسه طبیعت» را به عنوان مکملی برای سیستم آموزش حاضر مطرح کرده و در همین راستا یک مدرسه طبیعت در مشهد تأسیس نموده است. او در گوشه‌ای از سخنانش این نکته را مطرح کرد که برای آنکه فرد آموزش زیست‌محیطی ببیند، بایستی در سنین کودکی‌اش مستقیماً طبیعت و حیات وحش را حس و لمس کرده باشد. تا وقتی کودک به عینه ندیده باشد، آبی که می‌نوشد از چه طریقی به دست او رسیده نمی‌توان از او خواست که در مصرف صرفه جویی کند یا مادامی که او تل زباله‌ها و آثار ویران‌کننده اش را با چشم خود ندیده باشد، نمی‌تواند به این باور برسد که نباید در طبیعت زباله بریزد.
بخشهایی از صحبتهای استاد وهاب زاده:
وهاب‌زاده با اشاره به اینکه ما موجودی قدیمی هستیم و فقط همین دیروز وارد زندگی مدرن شدیم، گفت: آیا این دوره طولانی ما در طبیعت، هیچ ردی از خود در ما جا نگذاشته و ما هیچ تاثیری از طبیعت نمی‌پذیریم؟
وی با اشاره به این که کدام شاعر است که در دیوان شعر او حرفی از طبیعت نباشد، گفت: زیباشناسی ما تحت تاثیر زیستگاه های چند میلیون ساله است.
وی با بیان اینکه اگر اجازه تجربه کردن به کودک بدهیم کودک همه چیز را لمس و با آن بازی می‌کند و در خلال این بازی‌ها، خلاقیت کودک رشد می‌کند، افزود: اگر کودک را از دست زدن به هر چیزی بازداشتیم کودک ما محافظه‌کار، ترسو و گریزان از طبیعت و عاری از هر نوع خلاقیت می‌شود.
وهاب‌زاده با اشاره به اینکه اگر کودک ما با طبیعت مانوس باشد بازی دو سر برد است، گفت: ما در جامعه آموزش‌زده زندگی می‌کنیم، در حالی که کودکان تا سن 12 سالگی به آموزش مستقیم درباره طبیعت نیاز ندارند و آموزش در این زمینه، جلوی خلاقیت را می‌گیرد و کودک باید سعی کند از طریق تجربه خود یا همبازی‌هایش این مسئله را یاد بگیرد.
این مدرس دانشگاه با بیان اینکه تا جایی که امکان دارد نباید به کودکان درباره طبیعت آموزش دهیم، تصریح کرد: تاثیر آموزش‌های محیط زیستی در کودکی بر رفتار افراد در دوران بزرگ‌سالی، معنادار نیست و تاثیری نداشته است.
وهاب‌زاده با اشاره به اینکه کودک باید در طبیعت رها باشد، ادامه داد: پدر و مادر اجازه دهند کودک با دوستان خیالی و یا طبیعی‌اش در محیط زیست هر آنچه که می‌خواهد انجام دهد و عاشق طبیعت شود و در سنین بالاتر، به او آموزش دهیم.
وی با بیان اینکه نباید به کودک درباره طبیعت اخبار ناگوار بدهیم، خاطرنشان کرد: فرصت زیادی برای شنیدن اخبار ناگوار وجود دارد و کودک با شنیدن این اخبار نه هم‌ذات پنداری بلکه واکنش ترس از شرایط دارد.
وهاب‌زاده با اشاره به اینکه کودک امروز با آپارتمان مواجه است و در خانه اجازه بازی ندارد چون پدر و مادر نگران هستند وسیله‌ای بشکند، کودک همبازی ندارد و محله تعطیل شده است، اظهار کرد: آموزش کلاسیک برنامه‌ریزی شده در کودکی ما نقشی نداشت اما امروز نظام آموزش برنامه‌ریزی شده چنگ خود را بر روی فرزندان ما محکم کرده و فرزندان ما دائم باید پشت میزهایی باشند رو به استاد و او برای این افراد به صورت یکسان حرف بزند، انگار گیرایی و گرایش همه اینها مثل هم است.
این فعال محیط زیست ادامه داد: کلاس‌های کنکور و تقویتی و المپیاد که روزی فقط در مرز دانشگاه‌ها بودند الان تا مرز مهدکودک‌ها پهن شده‌اند.
وی با بیان اینکه من این کودکان را به بمب‌های ساعتی تشریح می‌کنم، افزود: این فرمول، فاجعه است، کودک نیاز دارد در این سنین، کارهایی به دور از چشم پدر و مادر انجام دهد ولی امروز مدرسه و والدین علیه کودک با هم ائتلاف کرده‌اند و کودک فرصت فرار از کنترل‌ها را ندارد.
وهاب‌زاده با اشاره به اینکه با اشاره به اینکه از روی محبت سعی می‌کنیم فرزندان را کنترل کنیم اما بچه ها علاقه‌ای به کنترل پدر و مادر وسیستم آموزشی ندارند و می‌خواهند خودشان تجربه کنند، گفت: تجربه یکسانی که ما به همه ارائه می‌دهیم به درد کسی نمی‌خورد.
وی با بیان اینکه مفهوم مدرسه طبیعت باید نهادینه شود، تصریح کرد: اینکه کودک تا 12 سالگی در طبیعت باشد و خودش تجربه کند مفهوم مدرسه طبیعت دارد.
این خادم محیط زیست تاکید کرد: ما ملتی هستیم که روی کمربند زلزله و خشکسالی قرار داریم و از کجا بدانیم فردا به گرفتاری مبتلا شویم و بعد بتوانیم خودمان را نجات دهیم.
وی در پایان گفت: نظام انگیزشی کودکان ما باید بیدار شود و فردا به این تجربه‌ها برای نجات خودمان نیاز داریم.
لازم به ذکر است، کمیته آموزش انجمن مهرورزان زمین پاک ساری، فایل صوتی و تصویری این سخنرانی را در اختیار علاقمندان محیط زیست و آموزش کودک قرار خواهد داد. علاقمندان برای دریافت این فایلها می‌توانند با شماره 09351139100 تماس بگیرند.

photo_2015-07-03_16-15-13 photo_2015-07-03_16-15-26 photo_2015-07-03_16-15-30 photo_2015-07-04_01-29-27 photo_2015-07-03_16-15-02 photo_2015-07-03_16-15-06 photo_2015-07-03_16-14-51 photo_2015-07-03_16-14-46 photo_2015-07-04_01-31-06photo_2015-07-03_14-46-59

درباره‌ی عارف

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *