قالب وردپرس درنا توس
خانه / یادداشتها / ریچارد فولتس

ریچارد فولتس


ریچارد فولتس

پروفسور ریچارد فولتس Richard Foltz ایران‌شناس کانادایی آمریکایی‌تبار، متولد 1961 در شهر کلمبوس ایالت اوهایو ایالات متحده آمریکا است. او استاد بخش ادیان دانشگاه کنکوردیای مونترال کاناداست. دانش‌آموخته تاریخ خاورمیانه از دانشگاه هاروراد بوده و پیش از آن در دانشگاه‌های کویت، براون، کلمبیا، فلوریدا ادبیات ایران و زبانشناسی آموخت. قبل از فعالیت آکادمیک، سالها در اروپا در زمینه نقد فیلم وموسیقی فعالیت می‌کرد. او نویسنده ده کتاب در زمینه ایرانشناسی و دین‌پژوهی در آسیای میانه و خاور نزدیک است. از وی بیش از صد مقاله در موضوعات تحقیقات ایرانی، ادیان و محیط زیست منتشر شده است.

از مجموعه کتابهای او:

–        دین‌های ایران از پیشاتاریخ تا امروز؛ لندن، 2013.

–        حیوانات در سنت و فرهنگ اسلامی؛ آکسفورد، 2006.

–        سرویراستار «محیط زیست در دنیای اسلام»؛ نیویورک، 2005.

–        دین‌های جاده ابریشم جهانی شدن پیشامدرن؛ این کتاب با نام دین‌های جاده ابریشم با ترجمه ع.پاشایی به فارسی منتشر شد.

–        مغولان هند و آسیای مرکزی؛ انتشارات دانشگاه آکسفورد، 1998.

خانم مانیا سعدی‌نژاد، همسر آقای فولتس، نقاش و استاد اساطیر ایرانی در اغلب کارهای تحقیقاتی وی همکاری چشمگیری دارند. خانم سعدی‌نژاد از ساروی تباران کانادایی است و به این اعتبار، همانطور که پیشتر عنوان شد، آقای فولتس داماد ما ساروی‌هاست.

همانطور که در بالا گفته شد، متن اصلی کتاب ایران در تاریخ جهان در سال 2016 منتشر خواهد شد و این در تاریخ نشر ایران، اسن نخستین بار است که ترجمه فارسی کتابی قبل از متن اصلی منتشر می‌گردد.

اسماعیل شکری

Richard_Foltz

***

خبرگزاری فارس گفت و گویی درباره ی جنبه های مختلف فرهنگ ایران و خدمات مردم ایران به علم ، هنر و ادبیات با ریچارد فولتس ترتیب داده است .

آن چه می خوانید متن این مصاحبه است.

_ چه چیز در ابتدا باعث جذب شما به فرهنگ ایران شد و شما را به سمت مطالعه دین های باستانی و فرهنگ ایران سوق داد؟

بیست و پنج سال است که فرهنگ ایران را مطالعه می کنم. به خاطر همین یادآوری این که چگونه همه ی این ها شروع شد کمی سخت است. دوست های ایرانی زیادی در دانشگاه داشتم، و همچنین علاقه ی زیادی به مینیاتور و معماری سنتی ایران داشتم.

_ مهمترین عامل فرهنگ ایران به نظر شما چسیت؟ برای شهروندان غربی، جذاب ترین جنبه ی زندگی، فرهنگ و تمدن ایران چیست؟

فرهنگ ایران بسیار عمیق و تلویحی است، برای کسی که در فرهنگ ساده و روراست آمریکای شمالی پرورش یافته این می تواند هم زمان هم جذاب باشد و هم خسته کننده. اما چیزی که در مورد ایرانی ها در طول تاریخ برایم جالب است ارزشی است که به عشق و زیبایی می دهند، به طوری که به نظر می رسد برای آنها عشق و زیبایی در مرکز معنویت و عرفان قرار دارد.

foltz,richard - Copy

_ بسیاری از تمدن های غربی، از جمله مردم آمریکا نمی دانند تمدن باستانی پرشین (persian) به ایران کنونی تعلق دارد و ایرانی ها عرب نیستند. از بسیاری از مردم آمریکا شنیده ام که نمی دانند ایران کجای نقشه دنیاست و بسیاری دیگر ایران را با عراق اشتباه می گیرند. دلیل آن به نظر شما چیست؟

طبق مطالعاتی که من دیده ام، بسیاری از مردم آمریکا حتی نمی توانند آمریکا را روی نقشه پیدا کنند. ایالت متحده جامعه ای سهل انگار و بی توجه به فرهنگ های دیگر است. آمریکا از لحاظ فرهنگی کشوری نسبتا یکپارچه وبزرگ است وبرای آنها ساده است که فکر کنند آن چه می دانند استاندارد عمومی دنیا است.

متاسفانه ستایش گسترده ی فرهنگ  عامیانه آمریکا در سراسر دنیا به این ایده دامن می زند و باعث نادیده گرفتن باقی فرهنگ ها و خدماتشان می شود.

_در مورد نمادهای هنرایرانی از جمله فرش بافی که هنر اصل ایرانیان است چه می دانید؟ امروزه کشورهایی مثل ترکیه و چین تلاشهایی را برای تسخیر بازار صنعت فرش دنیا شروع کرده اند. این رقابت را چگونه ارزیابی می کنید؟

راستش من یک فرد آکادمیک هستم و فرش فروش نیستم، به همین خاطر نمی توانم نظر بدهم. اما به نظر من  فرش های ایران نسبت به تولیدات چین و ترکیه و پاکستان برتری دارد.

_ از قبل می دانیم که ایرانی ها از نظر تاریخی یکتاپرست بوده اند و خدای یگانه را می پرستیده اند. آموزه های اسلام و زرتشت هر دو براساس یکتایی خالق، اهمیت معنویات، رفتار نیک و پایبندی به صداقت، راستگویی و عدمریا بوده است. تاثیر مذهب به شکل گیری و پیشرفت فرهنگ ایرانی را چگونه ارزیابی می کنید؟

از دیدگاه من مذهب و فرهنگ جدانشدنی هستند. عمده مطالعات من بر تاثیر ایده های ایرانی بر تاریخ مذاهب دنیا بویژه تاثیرمفاهیم دین باستانی زرتشت درتدوین دین  یهود، مسیحیت، اسلام و حتی بودیسم اختصاص دارد.

_ برداشت دانشجویانتان در مورد ایران چیست؟ آنها عموما در مورد تضادها و اختلافات سیاسی ایران با غرب می شنوند و این تصویر متداولی است که رسانه ها از ایران ترسیم می کنند. آیا آن ها می پذیرند کشوری که عمدتا رسانه ها آن را بزهکار خطاب می کنند دارای تمدن پر افتخار 7000 ساله باشد؟

دانشجویانی که در یک رشته مربوط به ایران ثبت نام می کند معمولا به این معنی است که در مورد این کشور کنجکاوند. دانشجویان من عمدتا نقش ایران در تاریخ جهان را تحسین می کنند. باید بگویم که مونترال شهری متمدن و چند ملیتی است و جمعیت ایرانی بزرگ و قابل رویتی دارد. بنابراین دانشجویان دید گسترده تری نسبت به جهان دارند در نتیجه احترام بیشتری نسبت به ایران در مقایسه با باقی آمریکای شمالی دارند.

همچنین کانادایی ها نسبت به فرهنگ های دیگر در مجموع کنجکاوتر و روشن فکرتر هستند (در مقایسه با همتاهای آمریکایی خود) و فاقد تعصب فرهنگی که مشخصه ی امریکایی هاست.

_  کدام یک از بزرگان ادبیات ایران شما را شیفته می کند؟ ما بزرگانی چون حافظ، سعدی، مولانا، فردوسی و بسیاری دیگر را در ادبیات داریم. نظر شما در مورد آنها چیست؟

من فردوسی را به خاطر سادگی زبان، مولانا را به خاطر شدت احساساتش، سعدی را به خاطر بامزه بودن شعرهایش و حافظ را به خاطر غنای ادبی می ستایم.

_ ظهور اسلام چه تاثیری در پیشرفت علم، فرهنگ و هنر در ایران داشت؟ همان طور که می دانیم افرادی مثل فارابی، بوعلی سینا، خوارزمی و رازی در دوران پس از اسلام به اوج رشته های خود رسیده بودند. دیدگاه شما درباره ی تاثیر اسلام بر دستاوردهای علمی و هنری ایرانیان چیست؟

من این را به گونه ای دیگر بیان می کنم و می گویم ایرانیان تاثیر بسزایی در شکل گیری تمدن اسلامی داشته اند. دانشگاه جندی شاپور که مهمترین پایگاه آکادمیک دنیا در زمان ساسانیان بود، نمونه ای بارز است و تنها پس از فتح توسط اعراب اسلامی می شد.

ایرانیان، ملتی پیشرفته قبل از آمدن اسلام بودند و در تشکیل تمدنی که به عنوان تمدن اسلامی می شناسیم نقش مرکزی داشتند. دستاوردهای عظیم فرهنگی در زمان عباسیان عمدتا به خاطر ایرانیان بود ،  اما این ایده ها از ناکجا آباد نیامده بودند، بلکه برپایه   ایده هایی که از گذشته موجود بود ساخته شدند .

_  و در پایان دیدگاه شما در مورد خدمات دانشمندان، دانشگاهیان و هنرمندان ایرانی در قبال جامعه جهانی چیست؟ ایرانیان در طول تاریخ تلاشهای بیشماری در پیشبرد هنر، علم و مطالعه رشته های دانشگاهی در جهان انجام داده اند. به نظر من نمی توان تلاش های ایرانیان در علم و هنر دنیا را نادیده گرفت. نظر شما چیست؟

می توانم بگویم اینجا در کانادا از لحاظ آماری ایرانیان پس از آلمانی ها تحصیل کرده ترین مهاجران هستند. حدس می زنم درآ مریکا هم به همین گونه باشد.  در بیشتر رشته ها آنجا ایرانیان نقش کلیدی دارند، همانطور که از چنین فرهنگ غنی و با سابقه ای انتظار می رود.

مصاحبه توسط : کوروش زیاباری
ترجمه: پوریا اعتمادیان

درباره‌ی عارف

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *